Maccabi: Sharanov – Meshumar, Buljat, Dgani, Tawatha – Cohen (’60 -Azriel), Yahaya – Golasa, Katan (’65 – Turgeman),  Vered – Amasha (’70 – Boccoli). Antrenor: Elisha Levi.

Steaua: Stanca – Martinovic, Iliev, Geraldo, Latovlevici -Bicfalvi, Bourceanu – M. Costea (’67 – Mustata), Tatu (’77 – Rosu), Fl. Costea (’50 – Rusescu) – Nikolic. Antrenor: Ilie Stan.

Arbitru: Daniel Stålhammar (Suedia).

Cartonase galbene: Yahaya / Latovlevici.

Cartonas rosu: Bicfalvi (’37), Iliev (’64)

1-0, min. 10: pasa gresita a lui Bourceanu inapoi, interceptie Katan, care-l lanseaza pe Amasha, singur spre poarta.

2-0, min. 20: dintr-o minge respinsa de Stanca, Vered paseaza si Amasha inscrie din demivoleu pe spate.

3-0, min. 38: Katan, din penalty pe centru.

4-0, min. 72: primind dintr-un corner, Tawatha suteaza pe jos de la 20 metri, mingea loveste stilpul si intra in poarta.

5-0, min. 79: Vered, sut cu pamintul de la 10 metri.

La Haifa, Steaua a egalat un record: cea mai usturatoare infringere suferita in Cupele Europene. Precedentele s-au intimplat de doua ori, cu echipe franceze: in 1990 cu Montpellier si in 1997 cu PSG.

Carevasazica, ce si-a zis Elisha Levi, antrenorul campioanei Israelului? "Ii lasam sa atace, ca nu fac nici o brinza si ii ardem pe contraatac". Nu-i exclus ca si tizul Ronny sa-i fi dat idei in acest sens, dupa nefericita aventura la curtea brinzarului. De pilda, ca apararea e cirpita cu sula, ca fratii Costea sint egoisti si expirati, ca Nikolic va fi izolat, si daca primest vreo pasa, are grija croatul Buljat sa-l ia pe sirbeste. De partea lor, israelienii au aratat toate atuurile unei echipe de contraatac, cu exceptionalul pasator Katan si cu un virf pe care multi (si nu numai romani) l-au cunoscut de-abia acum: Amasha. Dominind steril inceputul de meci, stelistii au suferit prima intepatura de la tandemul amintit, iar la putin timp, faza in oglinda, Katan trimitind neglijent pe linga poarta. Peste zece minute, Stanca a fost forfecat cum scrie la carte de acelasi Amasha, insa elevii lui Levi n-au mai avut rabdare sa mai treaca inca zece minute. Dupa o suita de cornere la poarta gazdelor, Katan a travestit o degajare in pasa de milioane, Amasha s-a napustit spre poarta si Bicfalvi l-a faultat ca ultim aparator. La 3-0, meciul s-a incheiat, dar cosmarul nu.

Nimic nou, dupa pauza: Maccabi nu schimba ca n-are de ce, Steaua nu schimba, nu ca n-are ce, ci n-are cu ce. In min. 64, fault in careu la Amasha, Iliev este eliminat, dar Katan trimite in bara din punctul cu var. Moment in care se declanseaza jocul cu umbrele, Steaua fiind demoralizata si cu doi oameni in minus. Israelienii inscriu inca de doua ori, stelistii asteapta sa treaca timpul. Becali, in tribuna se scarpina la ochi, cauta vinovatii fara spor, ca n-are oglinda, aplauda galeria gazdelor si pleaca din tribune, spalat de apa Iordanului cu iz de acid sulfuric. Se freaca la ochi si arbitrul suedez cind fluiera sfirsitul. Sfirsitul meciului si, poate, al Stelei becaliene.

Grupa J: AEK Larnaka – Schalke 0-5. Høltby (’23), Huntelaar (’35, ‘89), Höwedes (’40), Draxler (’87). Maccabi Haifa -Steaua 5-0. Clasament: 1. Schalke – 7 p (8:1); 2. Maccabi – 6 p (7:3); 3. Steaua – 2 p (1:6); 4. Larnaka – 1 p (1:7).

* Rapid Bucuresti – Legia Varsovia 0-1 (0-0) in grupa C

Rapid: Coman – Duarte, Antonio, Burca, Bozovic – Grigore (’81 – Sburlea), Alexa, Herea (’88 – Cassio)  – Roman (’27 – Teixeira), Pancu, Deac. Antrenor: Razvan Lucescu.

Legia: Kuciak – Jedrzejczyk, Zewlakow, Komorowski, Wawrzyniak (’81 – Rezniczak) – Gol (’63 – Manu), Borisiuk, Vrdoljak, Radovic, Rybus (’89 – Zyro) – Ljuboja. Antrenor: Maciej Skorza.

Arbitru: Fernando Teixeira (Spania).

Cartonase galbene: Wawrzyniak.

0-1, min. 72: Radovic inscrie cu capul, la o lovitura libera executata de Rybus.

Greu a mai inceput Rapidul partida cu polonezii, care au aglomerat jocul la mijlocul terenului si au initiat actiuni de contraatac periculoase. Dani Coman a fost providential la doua suturi din marginea careului, trimise de Radovic (‘7) si Borisiuk (’23). De-abia pe finalul reprizei, bucurestenii au pus ceva presiune pe aparatorii varsovieni, fara a crea mare pericol. In debutul partii secunde, rapidistii au crescut ritmul de joc, chiar daca Pancu a dat semne de oboseala, Teixeira (care l-a inlocuit pe Roman, accidentat timpuriu) si Deac dind tonul jocului. Centrarile s-au dovedit stereotipe si fara finalitate, iar Ljuboja l-a pus la o noua grea incercare pe Coman.  Dupa citeva minute, Radovic a decis partida. Razvan Lucescu a terminat meciul cu trei atacanti, Rapid a ratat doua mari ocazii (Sburlea si Teixeira), dar pina la gol e cale lunga.

Grupa C: Rapid – Legia Varsovia 0-1; Hapoel Tel-Aviv- PSV Eindhoven 0-1. Wijnaldum (’70 – penalty). Clasament: 1. Eindhoven – 9 p (5:1); 2. Legia – 6 p (4-3); 3. Rapid – 3 p (2-4); 4. Hapoel – 0 p (2:5).

* Sporting Lisabona – FC Vaslui 2-0 (1-0) in grupa D

Sporting: Patricio- J. Pereira, Carriço, Polga, Evaldo – Pereirinha (’62 – Carillo), Rinaudo, Schaars – M. Fernandez, van Wolfswinkel (’73 – Bojinov), Capel (’78 – André).  Antrenor: Domingos Pacencia

Vaslui: Cerniauskas – Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic – Gladstone (’72 – Costin), Pavlovic – Adailton, Wesley, Sinmartean – Bello (’79 – Jovanovic). Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitru: Clément Turpin (Franta)

Cartonase galbene: Rinaudo / Papp, Pavlovic, Milanov

Cartonas rosu: Wesley (’38)

1-0, min. 43: Evaldo deviaza in poarta dintr-o centrare de pe dreapta.

2-0, min. 70: Fernandez, sut pe linga portar, de la opt metri.

Gazdele au dominat teritorial si la posesie intreaga prima repriza, dar nu si-au creat ocazii importante de gol. Portarul Cerniauskas a fost pus la treaba de doua ori in prima parte, prin suturile din lovituri libere ale olandezului Schaars. Setata pe aparare, formatia vasluiana a primit o lovitura grea chiar din partea liderului ei, Wesley, care si-a pierdut calmul si a lovit un adversar fara minge. La cinci minute dupa eliminarea acestuia, portughezii au deschis scorul, jocul gazdelor scazind in intensitate. In repriza secunda, vasluienii au reusit sa tina piept echipei portugheze, dar n-au contat in atac, neavind nici un sut pe poarta pe tot parcursul meciului.

Grupa D: Sporting Lisabona – FC Vaslui 2-0; FC Zürich – Lazio 1-1. Nikci (’23) / Sculli (’22). Clasament: 1. Sporting – 9 p (4:1); 2. Lazio – 2 p (4-5); 3. Vaslui – 2 p (4:6); 4. Zürich- 2 p (3:5).