Se-ngroasa gluma

duminică, 02 noiembrie 2008, 22:38

Poli-National: Stefanescu (7, 1X3), Causan (10), Nitulescu (10), Panait (17), Lazar (3) apoi Gavrilescu, Birsan, Santa (13) si Bordeianu.

CSM: Graham (25), Pop (2), Czukor (10), Nemes (2), Urse (15) apoi Pricop (3, 1×3) si Dragoescu (17, 1×3).

Desi au un lot despre care tehnicienii au afirmat ca este peste cel din sezonul trecut iar conducatorii spun ca au asigurat toate conditiile pentru performanta, nimic nu merge la Politehnica-National, echipa care a inregistrat simbata al cincilea esec consecutiv din acest sezon. In fata unei nou-promovate care si-au adus sase dintre cele sapte jucatoare pe care mizeaza in mod constant, echipa cuplului Mihailescu-Boisteanu n-a reusit sa se impuna desi avea toate motivele si sansele s-o faca. Insa, asa cum s-a intimplat si pina acum, jocul gazdelor a scirtiit masiv si decisiva a fost pierderea titularei Aurelia Lazar, care si-a luxat un sold inainte de pauza mare si a parasit sala cu ambulanta. Cu un start mai bun, iesencele si-au asigurat avantaj dupa primul sfert dar au inceput sa piarda teren ulterior in conditiile in care Lazar a ramas pe banca in debutul sfertului secund din cauza unor probleme stomacale. Cu americanca Graham cosmar pentru Stefanescu, Causan ori Birsan, satmarencele au revenit cite putin si la pauza tabela consemna egalitate intr-o perioada in care doar Panait a mai reusit cite ceva in atac iar Lazar in aparare. Problemele masive au venit dupa pauza mare in conditiile in care studentele n-au contat mai deloc sub panouri, Stefanescu si Birsan n-au reusit sa ordoneze jocul iar singurele sclipiri le-a avut Santa, care apoi a exagerat cu actiunile individuale. Ultimul sfert a fost catastrofal si a inceput in chinuri pentru ambele echipe, incapabile sa bage mingea in cos. 5-7 puncte in fata au avut oaspetele pina in ultimele trei minute apoi si-au luat avint pentru un avans consistent in fata unui adversar care a actionat haotic si n-a reusit decit un singur cos din actiune marcat de Nitulescu, de altfel singurul cos din actiune marcat de veterana ieseana in tot meciul.

Celelalte rezultate ale etapei a V-a: U-TCRE Cluj – Teleorman Alexandria 86-93, CSM Oradea – U-LPS Alba Iulia 80-33, Olimpia Bucuresti – ICIM Arad 48-108, Rapid Bucuresti – SCM Craiova 70-71 si MCM Tirgoviste – CSS-LMK Sf. Gheorghe 66-54. Partida CET Govora – Sportul Stududentesc Bucuresti se joaca astazi.

Etapa viitoare (simbata, 8 noiembrie): Teleorman – SCM Craiova, ICIM – Rapid, CSS-LMK – Olimpia, CSM Satu Mare – MCM Tirgoviste, Sportul Studentesc – Politehnica-National, U-LPS Alba Iulia – CET Govora si U-TCRE – CSM Oradea.