Steaua – prima echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

miercuri, 03 decembrie 1997, 00:00

Intre doua etape de campionat, Cupa Romaniei programeaza meciurile din optimile de finala. Unul dintre ele s-a disputat ieri: la Ploiesti, Steaua a invins cu 3-1 (2-1) pe Poiana Cimpina si s-a calificat in faza sferturilor. Poiana a deschis rapid scorul, chiar din primul minut de joc (prin Stegaru), dar jucatorii militari au revenit, inscriind prin Ciocoiu (9, 40) si Rotariu (81).
Dintre celelalte partide, se remarca jocurile Universitatea Craiova – Farul Constanta si Gloria Bistrita – Sportul Studentesc, jocuri in care se intilnesc direct echipe din primul esalon. Prima partida se va disputa pe stadionul National, cea de-a doua se va juca la Brasov (stadion Tineretului), oras in care va avea loc, dar pe stadionul "Tractorul" si meciul dintre Rapid si Gaz Metan Medias, ultima fiind una dintre fruntasele seriei a II-a a Diviziei B. Alte dueluri interesante "A-B" vor avea loc la Sibiu (Dinamo – Apullum Alba Iulia), Braila (Otelul Galati – Gloria Buzau) si Ploiesti (FCM Bacau – Electroputere Craiova). Revelatia competitiei, divizionara C FC Bihor, se va deplasa la Timisoara, unde va intilni pe FC Arges. (N.G.)