Tat Banatu-i fruncea cozii!

duminică, 19 august 2001, 23:00

Dinamo – UM Timisoara 5-1 (1-0). Au marcat: Cl. Niculescu (’26, ’74), Mihalcea (’49), Nastase (’53), Bolohan (’90) / Mada (’56 – penalty). Dupa chinurile cu albanezii, Dinamo si-a regasit pofta de joc, dar adversarul din Timisoara a dat o replica nemaipomenit de palida, bun prilej pentru "ciini" de a-si rotunji golaverajul.
FC National – Steaua 3-2 (1-2). Mitrovic (‘9, ’49), Coman (’78) / Fl. Dumitru (’13 – penalty), Trica (’37). Dupa un start nefericit, National obtine, in sfirsit, o victorie, dar se poate spune ca stelistii s-au batut singuri, cele doua goluri ale lui Mitrovic fiind consecinta unor grave erori de aparare, una a zidului si cea de-a doua a portarului Tudor. Ramasi in zece oameni prin eliminarea lui Lincar (’53), militarii au cedat, desi, cu cinci minute inainte de final, a primit cartonasul rosu si bancarul Sergiu Radu. In final, fostul mare tenisman Ilie Nastase, infocat suporter al Stelei, s-a comportat huliganic, jignind arbitrii si agresindu-l pe organizatorul de competitii al gazdelor, Vincentiu Iorgulescu.
Gloria Bisitrita – Otelul Galati 1-0 (0-0). Desi dominata cu autoritate de gazde, partida de la Bistrita a stat sub semnul intrebarii pina in min. 78, cind a fost decisa de un gol senzational, inscris direct din corner, de catre Cioloboc.
Farul Constanta – Rapid 1-3 (1-1). Au marcat: Liviu Mihai (’28) / Sumudica (‘8), Iencsi (’77), Pancu (’90). Dupa un start furibund al Rapidului, gazdele, care au evoluat fara spectatori, au echilibrat partida, egalind scorul si avind chiar posibilitatea trecerii in avantaj, daca arbitrul Cr. Balaj n-ar fi anulat un gol perfect valabil inscris de Mihai. Finalul a apartinut oaspetilor, materializat prin doua goluri de kinograma: sutul superb al lui Iencsi, din afara careului, la vinclu si actiunea solitara, incununata cu succes a lui Pancu. Cu doua minute inainte de final, constanteanul Mihai a fost eliminat.
Astra Ploiesti – FC Brasov 3-0 (1-0) . Evolutie dezamagitoare a brasovenilor, care s-au gindit, mai mult, la returul cu Mika Astarak. Scorul a fost stabilit de jucatori cu formatie defensiva: Negoita (’45) si Petroesc (’60, ’72).
Sportul Studentesc – Ceahlaul Piatra Neamt 3-1 (1-0). Victorie fara dubii a gazdelor si daca Mazilu n-a mai mazilit pe nimeni, studentii lui Andone s-au bucurat de reusitele lui Bucur, din minutele 11 si 79, scorul fiind completat de Paduret (’62 – din penalty), respectiv, Solomon (’55). Show in maniera binecunoscuta a patronului nemtean Gigi Stefan, care l-a amenintat pe arbitrul Anghelinei ca "zboara" din arbitraj. Motivul? Penaltiul, just acordat bucurestenilor la 1-1 si o pozitie de ofsaid la golul 3, vazuta doar de "Pinalty".
Universitatea Craiova – FC Arges Pitesti 1-0 (1-0). Trei sferturi din meci a fost anost, dar finalul s-a animat prin forcingul oltenilor, care n-au reusit sa mareasca avantajul luat in min. 38, prin golul lui Dragomir.
Etapa viitoare : Petrolul – Universitatea Craiova (vineri, 24 august); FC Arges – FC National, FC Brasov – FCM Bacau, Ceahlaul Piatra Neamt – Astra Ploiesti, UM Timisoara – Farul Constanta, Steaua – Gloria Bistrita (simbata, 25 august), Otelul Galati – Dinamo, Rapid – Sportul Studentesc (duminica, 26 august). (GIN)