Trei intr-o barca

duminică, 10 aprilie 2011, 21:56
6 MIN

* Otelul Galati – Unirea Urziceni 0-3 (0-1). Ibeh (‘7), Iorga (’75), Punosevac (‘90^3). In ciuda scorului sever, Unirea nu a facut o partida prea rea contra liderului, dar experienta jucatorilor galateni si-a spus cuvintul, citeva gafe ale arbitrului Radu Petrescu (un penalty refuzat gazdelor si o eliminare pe care o merita Sirghi spunindu-si cuvintul. Insa imediat dupa primul gol, Pena a ratat o ocazie foarte mare de desprindere pentru Otelul, iar dupa golul lui Iorga, tinerii jucatori ialomiteni au cazut total.

* FC Vaslui – Dinamo 2-0 (1-0). Wesley (’24), Cinu (’48). Desi la inceput pareau ca vor pune mari probleme gazdelor, mai ales prin incursiunile lui Torje, dinamovistii au fost electrocutati de golul lui Wesley, in urma unui corner, la numai un minut dupa ce acelasi jucator a ratat de putin deschiderea scorului. La o alta faza fixa (lovitura libera executata de Sinmartean), Cinu a majorat scorul cu capul, antrenorul dinamovist Ioan Andone reclamind un hent la autorul golului. Cum si partea vasluiana a reclamat erori de arbitraj, totul s-a incheiat cu o discutie deloc academica intre tehnicianul oaspetilor si patronul vasluian Adrian Porumboiu. Pe ansamblu, insa, victoria gazdelor este indiscutabila, Andone avind mari probleme in omogenizarea apararii.

* FC Brasov – Gloria Bistrita 0-1 (0-1). d’Agostino (‘2). O mare gafa a portarului Cristi Haisan a produs cea mai mare surpriza a etapei de pina acum, echipa brasoveana, care a evoluat remarcabil in acest sezon, fiind de nerecunoscut. Gloria si-a recuperat punctele pierdute etapa trecuta, cu "U" Cluj, l-a readus la timona pe Florin Halagian, Nae Manea acceptind sa ramina ca secund.

* "U" Cluj – Gaz Metan Medias 2-2 (2-0). Niculescu (’40, ’43) / Eric (’70), Roman (’87). Dupa cum s-a jucat, nu a parut ca studentii clujeni sint gazde iar meciul s-a jucat la Medias. La capatul unei reprize pe care au dominat-o, "sepcile rosii" aveau un avantaj de doua goluri, marcate de maestrul Claudiu Niculescu, ambele din lovituri libere. Echipa din Medias a controlat repriza secunda, Eric a ratat un penalty in min. 65, dar s-a razbunat cinci minute mai tirziu cu un sut magistral, reusind egalarea pe final. Insa, "U" a inscris in cel de-al patrulea minut suplimentar, golul lui Voican fiind gresit anulat pe motiv de ofsaid.

* Pandurii Tirgu Jiu – Victoria Branesti 4-2 (1-0). Vranjes (’10-penalty), Nistor (’58), Stromajer (’64), Bacila (’81) / Oprea (’90), Olariu (‘90^2). Meciul a fost, in intregime la discretia gazdelor, chiar daca penaltiul primit de Stromajer in min. 10 nu prea a fost. Oaspetii au punctat in ultimele minute, golul de la distanta al lui Olariu fiind cel mai frumos al meciului.

* Sportul Studentesc – FC Timisoara 2-3 (1-2). Ferfelea (‘4), Balan (’78) / Zagrean (’30, ‘45^1), Goga (‘90^3). Un meci la cravasa, in care Sportul Studentesc si-a aparat sansele cu ardoare. Bucurestenii au condus cu 1-0 prin golul lui Ferfelea, dar tinarul Zagrean a concretizat doua sanse pina la pauza. Meciul parea sa se indrepte spre victoria logica a oaspetilor, dar o magistrala foarfeca pe spate a lui Tibi Balan a schimbat situatia. Intr-un final jucat in inferioritate (Ghinga eliminat in min. 89), bucurestenii s-au avintat in atac cu toate liniile, iar Goga, introdus in teren cu putin in urma, a fost scapat de romanticii fundasi ai Sportului si a dat lovitura.

* Astra Ploiesti – Steaua 1-0 (0-0). Mihalache (‘90^2). Un meci in care adversarele au incercat mai mult sa se anihileze reciproc decit sa construiasca. In prima parte, nu s-au inregistrat ocazii de poarta, in cea de-a doua, Astra a dovedit un spor de combativitate si de aceea victoria obtinuta prin sutul de la 20 metri al lui Mihalache este meritata, intr-unul dintre cele mai slabe meciuri ale etapei.

Ultimele doua partide ale etapei au loc astazi: FCM Tirgu Mures – CFR Cluj (17:00, GSP TV), Rapid – Universitatea Craiova (20:30, DigiSport).

Etapa viitoare (12-14 aprilie): Dinamo – Unirea Urziceni, Gloria Bistrita – FC Vaslui (marti), Astra Ploiesti – Sportul Studentesc, Gaz Metan Medias – FC Brasov, FC Timisoara – Pandurii Tirgu Jiu, Steaua – Otelul Galati (miercuri), Universitatea Craiova – FCM Tirgu Mures, Victoria Branesti – Rapid, CFR Cluj – "U" Cluj (joi).

1. Otelul         25        16        4          5          33:16 52 (^13)

2. Timisoara  25        13        12        0          46:27 51 (^15)

3. Vaslui         25        13        8          4          35:20 47 (^8)

4. Rapid         24        11        7          6          34:17 40 (^4)

5. Steaua       25        11        7          7          33:21 40 (^4)

6. Dinamo      25        11        7          7          50:39 40 (^1)

7. Medias       25        10        9          6          30:23 39 (^2)

8. Astra           25        7          13        5          27:24 34 (-2)

9. CFR           24        8          8          8          36:31 32 (-4)

10. "U" Cluj    25        8          7          10        34:46 31 (-8)