Dinamo Kiev: Sovkovski – Markovic (’61 – Moreno), Rodolfo, Rodrigo, Nesmacinii – Yussuf, Correa (’58 – Bialkevici) – Gusev, Rebrov (’73 – Otalvaro), Rincon – Satkih. Antrenor: Anatoli Demianenko.
Steaua: Carlos – Saban, Goian, Ghionea, Nesu – Nicolita, Paraschiv, Lovin, Cristocea (’74 – Oprita) – Dica (’81 – Ov. Petre), Badea (’70 – Théréau). Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Arbitri: Paul Allaerts – Peter Hermans, Eric Thiry (Belgia).
Cartonase galbene: Nesu, Carlos, Ghionea
0-1, min. 3: Ghionea, cu capul, in urma unui corner executat de Cristoces la bara a doua.
1-1, min. 16: Rebrov, lansat in adincime de Rincon, suteaza din careu, Carlos atinge mingea dar nu poate retine.
1-2, min. 24: centrare precisa a lui Dica, Badea reia cu capul, mingea loveste stilpul barei si intra in poarta.
1-3, min. 43: Dica, executie senzationala din lovitura libera de la 25 metri, cu toata opozitia lui Sovkovski.
1-4, min. 79: Dica, scarita cu pamintul peste Sovkovski, dupa ce a fost lansat perfect de Nicolita.
3-1 la pauza pentru Steaua, pe un „Olimpiiski” full de suporteri ucraineni! Suna fantastic! Primul sfert de ora a ilustrat dictonul latin „Fortuna audaces adjuvat” (Soarta ii ajuta pe cei indrazneti!). Pentru ca Olaroiu a pornit in forta meciul, desi cei 60.000 de spectatori asteptau furia ucraineana. In primele trei minute, Steaua a avut doua cornere, ultimul soldindu-se cu gol. La capatul acestui sfert de vis, gazdele au egalat, iar de atunci soarta i-a ajutat pe cei inteligenti. O dovedesc cifrele reprizei: 60-40 % posesie pentru ucraineni, 6-2 raport de cornere, de fapt 6-0, dupa minutul 3. Stelistii au aglomerat centrul careului, chiar cu riscul de a elibera periculoasele aripi Gusev si Rincon, care, impreuna cu Rebrov si cei doi inchizatori presau centrul terenului, dar Ghionea si Goian au facut din tunarul Satkih un anonim ce n-are loc nici in Liga a II-a romaneasca la FC Brasov. Dar mijlocasii au raspuns perfect presingului slav, iar ocaziile de gol, putine, au avut eficienta aproape de maximum. Cu o tira de noroc, dar Fortuna…
Paradoxal, in repriza secunda Steaua s-a simtit ca la ea acasa, desi, la un moment dat se simteau urmele seismului Middlesbrough. Aceasta deoarece antrenorul gazdelor a mizat pe ofensiva, schimbind fundasul dreapta si unul dintre inchizatori (nuli amindoi) cu oameni de atac. Dar toamna nu-i ca primavara, Demianenko nu-i McClaren, iar Olaroiu a invatat lectia de pe „Riverside”. Dovada? Cind ai un raport de cornere de 2-14, la suturi 7-19 si cistigi cu 4-1, inseamna ca stii ceva meserie. Si fiindca veni vorba de „Boro”, „catastrofa” de atunci, Carlos Alberto Fernandes, a avut cinci interventii formidabile!
Vodca in actiune
Dupa memorabila partida de la Kiev, s-au produs unele fapte incredibile in incinta stadionului „Olimpiiski”. Reporterul canalului „Realitatea TV” citat de site-ul oficial al Gazetei Sporturilor, relateaza ca 80 de suporteri ucraineni, inarmati cu bite si lanturi, au patruns in sectorul suporterilor Stelei, atacindu-i in mod violent. In zona unde se intimplau aceste evenimente nu se afla nici un jandarm, in schimb se aflau oficiali ai gruparii bucurestene, amenintati si ei de furia unor suporteri ametiti de spirtoase, care nu stiau sa piarda. Clubul Steaua a depus un memoriu impotriva gruparii din Kiev, care risca sanctiuni serioase din partea UEFA. Cum nici suporterii romani nu sint mai breji, speram ca la Bucuresti sa nu auzim de asemenea evenimente.
Avem ce pierde
Oli a spus-o in numeroase rinduri. Jucam deschis, ca n-avem ce pierde. Victoria de la Kiev pare a ne aduce in postura de favoriti la locul III si ne permite sa speram mai mult. Fireste, tot vorba lui Oli, drumul e lung, dar, dupa o asemenea victorie, este clar: Avem ce pierde!
Cosmarul galactic
Lyon – Real Madrid 2-0 (2-0)
Ca si anul trecut, Olympique Lyon s-a dovedit piaza rea a Realului din Madrid, singura diferenta fiind ca, in editia precedenta multiplii campioni ai Frantei au cistigat cu 3-0. Cine va avea ac de cojocul lui Gérard Houllier si al elevilor sai? Poate raspunsul il vom afla peste doua saptamini.
Au marcat: Fred (’11), Tiago (’31).
Lyon: Coupet – Réveillère, Cris, Muller, Abidal – Tiago, Toulalan, Juninho (’73 – Källström) – Govou (’82 – Clerc), Fred (’78 – Wiltord), Malouda. Antrenor: Gérard Houllier.
Real: Casillas – Cicinho, Cannavaro, Ramos, R. Carlos – Diarra, Emerson – Beckham (’55 – Guti), Raul (’69 – Robinho), Cassano (’46 – Reyes) – van Nistelrooy. Antrenor: Fabio Capello.
Arbitru: Wolfgang Stark (Germania).
Cartonase galbene: Réveillère / Ramos, R. Carlos, Cannavaro, Diarra.
Grupa F: Manchester United – Celtic Glasgow 3-2 (2-2). Saha (’30 – penalty, 40), Solksjær (’47) / Vennegoor (’21), Nakamura (’43); FC Copenhaga – Benfica Lisabona 0-0.
Grupa G: FC Porto – TSKA Moscova 0-0; SV Hamburg – Arsenal 1-2 (0-1). Sanogo (’90) / Gilberto (’12 – penalty), Rosicky (’53). Portarul gazdelor, Kirchstein a fost eliminat in min. 11.
Grupa H: AC Milan – AEK Atena 3-0 (1-0). Inzaghi (’17), Gourcuff (’41), Kaká (’76 – penalty); Anderlecht Bruxelles – Lille 1-1. Pareja (’41) / Fauvergue (’80)