Un ieşean la mondialele de atletism

vineri, 13 iulie 2018, 01:43

Alin Anton a evoluat promiţător la Tampere la competiţia de tineret deşi este încă junior

În aceste zile au loc la Tampere Campionatele Europene de atletism pentru tineret. Deşi este încă junior, tânărul sportiv ieşean Alin Anton, pregătit la Liceul cu Program Sportiv de prof. Rodica Dudău, a participat la această competiţie a sportivilor under 23, împreună cu rivalul şi prietenul său, brăileanul Alexandru  Iconaru. Dacă la recentele campionate naţionale de juniori, Alin a luat medalia de argint în urma brăileanului, la Mondiale, a fost mai bun ca el. Alin s-a clasat pe locul V în seria sa, fiind cronometrat în 13,91 secunde şi a ratat pentru câteva sutimi calificarea contratimp în semifinale. Iconaru a făcut o cursă slabă fiind cronometrat în 14,11 s. “Participarea la o asemenea competiţie şi clasarea pe locul 25 în lume, la o categorie de vârstă superioară este o performanţă în sine, care ne dă speranţe pentru viitorul sportiv al lui Alin. Cred că în anii următorii, el va trece pe proba de 400 m garduri”, a spus antrenoarea Rodica Dudău.

În altă ordine de idei, o altă sportivă română, Andrea Mikloş s-a calificat în finala probei de 400 m .Românca a obţinut al doilea timp al seriei (52.59s), după Hima Das (52.10s), din India. Pe poziţia a treia s-a clasat o altă sportivă din India, Jisna Mathew (53.86). În calificările competiţiei din Finlanda, Mikloş înregistrase un timp mai bun (52.40).