A doua semifinală în două săptămâni

sâmbătă, 03 august 2019, 01:43

Patricia Ţig este în penultimul act la Karlsruhe. Simona Halep va face safteaua turneului din oraşul lui Darren Cahill

*Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig (223 WTA) a învins-o, ieri, cu scorul de 7-5, 6-0, pe Ekaterine Gorgodze din Georgia (194 WTA) calificându-se în semifinalele turneului de la Karlsruhe. Primul set al partidei a fost foarte echilibrat. Gorgodze a condus cu 5-2 la game-uri, însă sportiva din România a reuşit să revină, câştigând setul. În al doilea set, Ţig s-a impus clar, sportiva din Georgia nereuşind să câştige niciun game. Patricia Ţig s-a impus într-un meci de o oră şi 12 minute şi va disputa a doua semifinală în ultimele două săptămâni, după ce la BRD Bucharest Open a jucat finala. În Gemania, în faza următoare, Ţig va evolua contra jucătoarei italiene Jasmine Paolini (132) care a învins-o 7-5, 6-4 pe germana Stephanie Wagner (286), venită din calificări. Favorita numărul 1 a turneului, belgianca Alison van Uytvanck (65 WTA) s-a calificat şi ea în semifinale, după ce a întrecut-o cu scorul de 6-1, 6-3 pe jucătoarea croată Tereza Mrdeza (204).

* Simona Halep şi-a anunţat participarea la turneul de la Adelaide, competiţie nou-înfiinţată, care va avea prima ediţie în 2020 şi care înlocuieşte turneul de la Sydney. „Când am auzit prima dată de acest turneu, am spus că o să merg sigur să joc. Vreau să mă întorc la Adelaide deoarece îmi place foarte mult.”, a declarat Halep. Turneul va avea loc între 12 şi 18 ianuarie 2020 şi va avea premii de două milioane de dolari australieni (1,36 milioane de dolari americani). Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep, este originar din Adelaide, iar jucătoarea română este populară în oraşul australian, pe care l-a vizitat şi unde s-a antrenat înaintea sezonului din 2017. După ce Halep a câştigat turneul de la Wimbledon, un mesaj emoţionant a venit de la Antipozi, de la echipa de fotbal australian Port Adelaide, la care suporteri sunt Darren Cahill şi familia lui. Truneul de la Adelaide, care va avea şi tablouri ATP, îl înlocuieşte pe cel de la Sydney (categorie Premier). În trecut, au mai avut loc turnee ATP şi WTA la Adelaide, dar au fost înlocuite din 2009 cu cele de la Brisbane. Motivul schimbării din 2020 este acela că la Sydney, urmează să aibă loc faza finală a Cupei ATP (competiţie pe echipe), o „clonă” a Cupei Davis, organizată de Asociaţia Tenismenilor Profesionişti, nu de Federaţia Internaţională de Tenis.