Anglia o elimină cu noroc pe Columbia după penalty-uri. O va înfrunta pe Suedia în „sferturi”

marți, 03 iulie 2018, 22:55

Anglia a trecut de Columbia, scor 1-1 (4-3 după pen.) și va juca în sferturile de finală împotriva Suediei.

Cea mai controversată a venit în minutul 41. Barrios și-a lovit un adversar fără minge în timp ce englezii se pregăteau să execute o lovitură liberă de la marginea careului. Centralul Mark Geiger a consultat VAR și l-a sancționat doar cu un cartonaș galben.

Columbienii au ieșit cu un plus de agresivitate de la vestiar. Arias și Carlos Sanchez au văzut câte un cartonaș galben în primele 10 minute, apoi au comis-o decisiv. Același Sanchez l-a tras pe Kane în careu, iar Mark Geiger a dictat penalty. Nouarul englezilor a transformat sigur, pe centrul porții, în minutul 57.

Yerry Mina, fundaș golgeter al Barcelonei, a marcat în minutul 93 un gol la indigo cu cel din meciul cu Senegal și a împins înfruntarea în prelungiri.

Columbienii au trecut primii în avantaj la penalty-uri, după ratarea lui Henderson. Uribe și Bacca n-au făcut față presiunii și le-au oferit englezilor prima calificare din istoria după penalty-uri la un Campionat Mondial.