Calificare jenantă a tricolorilor mici

miercuri, 18 noiembrie 2020, 02:23

Echipa U21 a României va juca la Euro 2021 din Ungaria şi Slovenia după 1-1 (0-0) cu Danemarca

Meciul de la Ploieşti a arătat,în prima parte o echipă a României net superioară, care a ratat cea mai mare ocazie prin Măţan, din 6 metri, Imediat după pauză,arbitrul georgian a „mutat” un fault comis în afara careului de Paşcanu la Daramy şi a tuşit în fluier a penalty. A transformat Laursen ('49) şi tricolorii au resimţit şocul, chiar dacă gruzinul a dres busuiocul, acordându-i „roşu” direct lui Hausner, la un fault asupra lui Măţan, Cum jocul rezultatelor din celelalte grupe arăta că România se califica şi cu meci egal, tricolorii au atacat mai elaborat şi au egalat prin Costache ('72), după un şut în bară al lui Olaru şi o centrare ca la care semnată de Moruţan. După egalare, România a practicat un joc la posesie, timp de aproape 20 de minute, de loc deranjată de o echipă daneză cu sacii în căruţă. Adrian Mutu a jucat cu: Vlad – Boboc, Paşcanu, Ciobotariu Haruţ –Moruţan, Marin, Olaru – Hagi, Costache ('76-Carnat),Măţan.