Frig în oase, frig în inimi

marți, 19 ianuarie 2021, 02:43
7 MIN

Politehnica Iaşi – FC Botoşani 0-1 (0-0), în etapa a XVII-a a Ligii I de fotbal.Iaşi a pierdut în penultimul minut un joc disputat la -11 grade şi a ajuns pe ultimul loc al clasamentului (foto: Adrian CUBA // Agerpres)

Poli: Brănescu – Onea, Frăsinescu, R. Popa, Buşu – Moisă (‘6 – Vanzo; ’68 – Fr. Cristea), De Iriondo, Passaglia – Popadiuc (’80 – Mensah), Zajmovic, Calcan. Antrenor: Daniel Pancu.

Botoşani: Hankic – Patache, Haruţ, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Rodriguez, Ongenda (’16 – Florescu) – Aşkovski (’80 – Fili), D. Croitoru (’26 – Roman), Al Mawas (’80 V.. Fernandez). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Popadiuc (’20) – Papa (’28).

Arbitri: Cătălin Popa; Ovidiu Artene, Doru Lucaciu.

0-1, min. 89: Papa centrează de pe dreapta, mingea trece de V. Fernandez şi Onea, care au sărit la cap, ajunge la Fili, acesta înscrie din apropiere, lateral stânga, Brănescu, care a alunecat, nereuşind să respingă.

Fără trei dintre titularii cu care a remizat în primul meci din 2021 pe terenul revelaţiei Chindia Târgovişte (căpitanul A. Cristea a fost suspendat, iar Brînză şi Baxevanos, împrumutaţi de la Botoşani, nu au avut drept de joc) şi fără un alt om de bază, Platini (accidentat), Poli a jucat de la egal la egal în primul act cu o formaţie care a fost prezentă în play-off anul trecut, dornică de a face rapid uitat startul ratat de 2021, eşecul de acasă cu FC Argeş. Iaşi a bifat mai multe încercări, trei, toate din careu, periculoase (Zajmovic a şutat peste poartă în minutul 23, Popadiuc a reluat “peste”, de la 6 metri, în minutul 38, şi l-a întins serios pe Hankic peste cinci minute), iar FC, care a avut mai mult timp iniţiativa, a încercat poarta de două ori, prin Al Mawas (‘2) şi Roman (’32), Brănescu parând sigur.

Coborârea temperaturii sub -10 grade a îngheţat în repriza a doua palida ofensivă a Iaşului, lipsită de două treimi dintre titularii din atac şi fără soluţii decente de întărire. FC a preluat total controlul (Poli a avut un singur şut în actul secund, trimis de Onea, în minutul 77), dominarea oaspeţilor fiind însă surdă până pe final, cele patru şuturi trimise de trupa lui Croitoru, unul singur pe poartă, nefiind periculoase. În minutul 89 însă, reduta gazdelor a căzut, Fili marcând golul victoriei.

Iaşi a întrerupt astfel o serie de trei meciuri fără înfrângere şi, la golaveraj, a ajuns pe ultimul loc al unui clasament extrem de strâns.

Trei debuturi la Poli

^ Dacă anul trecut municipalitatea ieşeană a rămas de multe ori corigentă în ceea ce priveşte stadionul “Emil Alexandrescu” (instalaţia de iluminat nocturn s-a defectat şi a generat pierderea meciului cu Viitorul Constanţa cu 0-3, deşi pe teren Poli conducea cu 2-1, terenul principal şi cel de antrenament au arătat groaznic spre finalul anului, deşi fuseseră refăcute în 2019), de această dată Primăria a adus suprafaţa arenei din Copou la acelaşi nivel cu cel existent pe multe stadioane din ţară. Rulourile de gazon noi, abia instalate, au arătat bine, acestea fiind protejate cu succes înaintea partidei. ^ Laurenţiu Brănescu şi Răzvan Popa au debutat la Poli. Juniorul ieşean Ionuţ Andrei Moisă a bifat primele minute în Liga I. ^ Rezerve neutilizate la gazde au fost Bosz, A. Stan, Cabral, Mihalache, Gaitan şi Cană. ^ Suspendat, antrenorul oaspeţilor, Marius Croitoru, a urmărit meciul de la tribuna oficială, unde au mai stat, printre alţii, soţia lui şi fostul său coechipier de la FCM Bacău, ieşeanul Andrei Cristea. ^ Calcan a marcat în minutul 9, însă arbitrul a considerat că mingea ieşise din teren înainte de pasa pe care ieşeanul o primise de la Buşu. ^ În minutul 35 oaspeţii au considerat că Buşu a jucat mingea cu mâna în careu, decizia arbitrului, care a lăsat jocul să continue, fiind corectă. Alte cereri de penalty ale botoşănenilor au apărut în startul actului secund când Brănescu l-a blocat perfect pe Al Mawas (’46), scăpat singur, şi peste un minut, la un duel Frăsinescu – Roman, Cătălin Popa, care nu a acordat lovitură de la 11 metri, fiind iarăşi corect. ^ În lotul oaspeţilor au fost mai mulţi foşti jucători de la Poli: Alexandru Ţigănaşu, Florin Plămadă şi Marian Târşa, ultimii doi fiind rezerve. ^ David Croitoru este fiul antrenorului de la Botoşani.^Astra Giurgiu – CSU Craiova 1-1 (1-0).Souza  (16) / Cicâldău (45^3).

„Au fost mai bărbaţi ca noi!”

^Daniel Pancu: “Îmi cer scuze suporterilor, pentru că i-am dezamăgit! Sunt foarte trist, dezamăgit de repriza a doua, care a fost ruşinoasă. Pentru a câştiga un meci, e nevoie de a câştiga dueluri, de a fi bărbat. Azi, botoşănenii au fost mai bărbaţi! Chiar dacă au dat gol în minutul 90, nu meritam mai mult! Au fost şi cauze obiective. Absenţele, faptul că Brănescu şi Popa nu au mai jucat de foarte mult timp, ultimul, cu crampe în ultimele zece minute, neieşind în pressing la faza golului, Calcan a jucat răcit, Zajmovic cred că nu a mai prins 90 de minute din primăvară. Nu renunţăm! E o luptă lungă, un război! Să nu uităm că veneam după trei jocuri reuşite, că poziţia actuală e ruşinoasă, însă suntem la mică distanţă de locul VII”.

1.FCSB         16       12       1          3          40-15 37 (^13)

2. CFR           17       11       4          2          22-7   37 (^10)

3..Craiova     17       10       4          3          20-10 34 (^7)

4. Sepsi         17       7          7          3          24-14 28 (^4)

5. Clinceni     17       6          8          3          17-13 26 (-1)

6.Chindia      17       6          6          5          14-13 24 (0)

7. Viitorul       16       5          6          5          21-20 21 (-3)

8. Botoşani    17       5          6          6          22-23 21 (-3)

9.Mediaş        17       6          2          9          22-22 20 (-4)

10.Dinamo    16       5          4          8          20-19  19 (-5)