Mai mare ruşinea! Bătute acasă de o trupă de puştoaice!

luni, 26 septembrie 2022, 01:50

Echipa de handbal feminin CSM Iaşi 2020 rulează pe plan sportiv în acelaşi ton cu prezentarea dezastruoasă pe care a organizat-o înaintea startului Diviziei A, ultimul eşalon intern.

Sâmbătă, formaţia pregătită de Daniel Bura şi Macrina Tomuleac a pierdut acasă, 23-26 (10-13) în faţa unei grupări formată din jucătoare cu vârste între 16 şi 19 ani, CNE Sfântu Gheorghe!!! Scorul a fost echilibrat până în minutul 17 (8-7), după care oaspetele au preluat controlul partidei. Eşecul putea fi şi mai usturător dacă echipa din Covasna nu scădea turaţia motoarelor în ultimele trei minute, când avea un avans de şase goluri, 26-20!

CSM, care a anunţat un buget de 350 000 de euro, din bani publici, pentru sezonul 2022-2023, a bifat astfel al doilea eşec în primele trei runde ale campionatului.

În prima etapă, Iaşul, care are obiectiv promovarea, a cedat la Piatra Neamţ, 16-20, în faţa unei formaţii care a contat pe opt jucătoare tot meciul! În runda a doua, CSM Iaşi 2020 a trecut acasă, cu 29-26, de “satelitul” “lanternei” primei ligi, CSM Galaţi, după ce gruparea de la Dunăre, care trebuia să organizeze partida, a cerut să joace în deplasare.

În clasamentul Seriei B, Iaşi este abia pe locul V, cu 3 puncte. În fruntea seriei alcătuită din zece echipe (în Divizia A sunt trei serii) se află Corona Braşov, cu 9 puncte. În etapa următoare, pe 8 octombrie, CSM Iaşi 2020 joacă la Braşov.