O slovacă din două în calea Simonei

sâmbătă, 22 septembrie 2018, 01:43

Liderul mondial va debuta în turul II la Wuhan cu  Magdalena Rybarikova sau Dominika Cibulkova. Irina Begu a fost eliminată în sferturi la Seul

* Liderul mondial Simona Halep va evolua, săptămâna viitoare, direct în turul al doilea al Wuhan Open, fază în care o va întâlni pe învingătoarea partidei jucătoarele slovace Magdalena Rybarikova (35 WTA) şi Dominika Cibulkova (30 WTA). Simona Halep are 4-1 în întâlnirile directe cu Rybarikova, în schimb, Cibulkova o conduce cu 4-2. La Wuhan Open era înscrisă şi Mihaela Buzărnescu (23 WTA), însă ea s-a retras din cauza faptului că nu este refăcută după accidentarea suferită la Rogers Cup. În calificări, au concurat trei românce, dar numai Monica Niculescu (81) a trecut de primul tur, după victoria cu 6-2, 6-3 în faţa chinezoaicei Liu Fangzhou (146). Monica va juca în turul următor cu americanca de 19 ani Sofia Keni (62 WTA). În rest, Sorana Cîrstea (52) a fost învinsă cu 4-6, 5-7 de americanca Nicole Gibbs (129), iar Ana Bogdan a cedat în faţa chinezoaicei Duang Yinyin (120), scor 6-2, 3-6, 2-6.

* Irina Begu a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Seul. După ce le-a învins pe Mona Barthel şi Agnieszka Radwanska, Irina a pierdut cu 3-6, 6-4, 4-6 meciul cu jucătoarea elenă Maria Sakkari (32 WTA) după două ore şi 46 de minute. Favorita nr. 1 a turneului, letona Jelena Ostapenko, a fost învinsă cu 3-6, 1-6 de rusoaica Ekaterina Aleksandrova în ultimul meci al optimilor. În alte două partide din sferturi, olandeza Kiki Bertens a învins-o cu 3-6, 6-3, 6-0 pe Ekaterina Aleksandrova, iar Ajla Tomljanovic (Australia) a câştigat cu 6-2, 4-6, 7-5 în faţa luxemburghezei Mandy Minella.  În semifinale, Sakkari o întâlneşte pe Bertens, iar Tomljanovic pe învingătoarea întâlnirii dintre Aleksandrova şi taiwaneza Hsieh Su Wei.

* În cel mai important turneu al săptămânii, Tokyo (Premier), favorita nr. 2, Caroline Garcia, a fost învinsă cu 3-6, 4-6 de către croata Donna Vekic (45), după ce şi prima favorită, Caroline Wozniacki, a fost eliminată..În schimb, Karolina Pliskova (8 WTA) a trecut de Alison Riske (75), cu mari emoţii, scor 6-1, 6-7, 7-6. Pliskova a fost nevoită să salveze două mingi de meci, la scorul de 5-6, în decisiv, pe serviciul adversarei. Viktoria Azarenka (63) a fost nevoită să abandoneze în meciul cu italianca Camila Giorgi, la scorul de 3-5, după 28 de minute, acuzând probleme fizice. Naomi Osaka a câştigat meciul cu Barbora Strycova la scorul de 6-3, 6-4. În semifinale se vor juca partidele Vekic – Pliskova şi Giorgi – Osaka

* La turneul ITF de la Saint Malo, Irina Bara (158 WTA) s-a calificat în semifinale, după ce a câştigat cu 3-6, 6-1, 6-4 întâlnirea cu Ekaterine Gogoridze (Georgia, 166 WTA), după două ore şi 27 de minute. Irina o va întâlni în semifinală pe jucătoarea rusă Ludmila Samsonova (260), care a trecut cu scorul de 7-5, 2-6, 6-2 de letona Diana Markincevica (303).