Ana Bogdan, eliminată în primul tur la WTA Madrid

marți, 23 aprilie 2024, 22:57

Ana Bogdan a ratat miercuri calificarea în turul al doilea al turneului „WTA 1000” de la Madrid, scor 7-6(5), 6(4)-7, 2-6 cu Xiyu Wang, într-un meci în care a fost condusă de mai multe ori de adversară, dar a ratat și o minge de meci.

Xiyu Wang (52 WTA) a început excelent meciul cu Ana Bogdan, reușind să o conducă în primul set cu 3-0 și 5-1.

Aflată pe locul 64 mondial, Ana a revenit excelent în meci cu patru gameuri câștigate consecutiv și a trimis setul la tiebreak.

Jucătoarea din China fost din nou mai concentrată și a condus cu 4-1 și 5-2, iar românca a echilibrat din nou, iar în final a câștigat cu 7-5.

Nici setul al doilea nu a avut un scenariu diferit, Wang conducând din nou cu 2-0 și 3-1, iar Bogdan reușind o nouă serie de gameuri câștigate.

După o minge de meci ratată, românca nu a putut evitata un nou tiebreak, unde chinezoaica s-a impus cu 7-4.

Decisivul a început, cum era de așteptat, cu jucătoarea din China în prim plan, care după 4-0 nu a mai ratat șansa de a se califica mai departe.

Meciul a durat trei ore și 23 de minute.