Au căzut pe final

luni, 11 septembrie 2017, 01:43
1 MIN

Politehnica – Dunărea Călăraşi 27-28 (11-10), în etapa a II-a a Ligii Naţionale de handbal masculin

Politehnica Iaşi a pierdut primul meci disputat pe teren propriu în eşalonul de elită al handbalului masculin. Sâmbătă, în Sala LPS Iaşi, formaţia pregătită de Florin Spiridon a fost învinsă la limită, 27-28, de Dunărea Călăraşi. Decisive în soarta partidei au fost minutele de final, când oaspeţii au întors spectaculos: de la 24-18 în minutul 49 s-a ajuns la 25-27 în minutul 59!

Până atunci, meciul a fost echilibrat, dar a avut şi mai multe momente în care gazdele au controlat partida. Poli a pornit bine, de la 0-1 marcând de cinci ori consecutiv, iar Dunărea a revenit şi a egalat la 6 în minutul 18. Până la pauză s-a mers aproape cap la cap, aspect păstrat şi în startul actului doi. La 13-14 (min. 46), Iaşul a marcat de patru ori consecutiv în cinci minute şi s-a distanţat apoi la şase goluri (21-15 în minutul 44), ecart păstrat şi cu 11 minute înainte de final. A urmat însă căderea amintită, iar Dunărea s-a impus, Poli rămânând fără punct după două etape. Golurile gazdelor au fost marcate de Niţu (7), Bulov (7), Vancea (6), Capotă (4), Carali (2), Săulescu (1). În runda următoare, Politehnica va juca la Vaslui, cu HC.