Ce şansă aţi ratat!

luni, 16 mai 2016, 01:44

CSMS Iaşi – Concordia Chiajna 2-3 (0-1), în etapa a XI-a a play-out-ului Ligii I de fotbal. Evoluţia bună a lui Andrei Cristea, care a înscris în ziua în care a împlinit 32 de ani, nu a fost suficienta. Mutările antrenorului oaspeţilor, Adrian Falub, au influenţat decisiv soarta partidei

CSMS: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Bădic (’82 – Piccioni) – Böle, Mitic, V. Gheorghe (’57 – Creţu), Llullaku (’73 – Viveiros) – Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Concordia: Bălgrădean – Grădinaru, Mamele, Niassé, Tincu, Feussi – Cristescu (’68 –  Giurgiu), Obodo, Purece (’86 – Roşu) – Pena, Milevski (’65 – Garcia). Antrenor: Adrian  Falub.
Cartonaşe galbene: Gheorghe (’50), Bădic (’71), Golubovic (’85) / Purece (’40), Grădinaru (’47), Feussi (’73), Niassé (’78), Roşu (‘90^3).
Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare); Alexandru Cerei (Cluj), Micloş  Nagy (Cluj).

0-1, min. 33: Cristescu pleacă din banda dreaptă şi apare în spatele lui Ciucă recepţionând “diagonala” lungă, exactă a lui Tincu, preia şi înscrie;
1-1, min. 61: Cristea se eliberează din marcaj şi reia cu stângul, de la 8 metri, după o pasă a lui Böle, de pe stânga;
1-2, min. 70: Garcia trece uşor de Ciucă în banda dreaptă, îi pasează lui Giurgiu, care înscrie cu un şut de la 16 metri;
1-3, min. 90^2: Ciucă pierde un duel aerian cu Pena, mingea ajunge la Garcia, care-i pasează lui Roşu, acesta îl fentează pe Frăsinescu şi înscrie de la 11 metri;
2-3, min. 90^3: Tincu trimite slab, cu capul, spre propriul portar, Piccioni interceptează şi înscrie pe lângă Bălgrădean.

CSMS Iaşi a ratat o uriaşă şansă de a sprinta decisiv spre Europa League! Echipa ieşeană a pierdut ieri, pe teren propriu, în faţa unei echipe modeste, care avea doar trei puncte peste locurile cu emoţii de retrogradare şi care a trebuit să apeleze la mai multe improvizaţii pentru a astupa găurile generate de absenţele lui Bărboianu, Odibe şi Bucurică din defensivă. Mai mult, succesul oaspeţilor a părut logic, Concordia fiind, în mare parte a timpului, echipa care, în ciuda superiorităţii posesiei gazdelor, a controlat meciul din punct de vedere tactic.
Startul a aparţinut gazdelor, Cristea căutând cu insistenţă să-şi facă singur un cadou în ziua în care a împlinit 32 de ani. Fostul golgeter al României nu a putut trece însă de Bălgrădean, care a parat o lovitură de cap (‘6) şi un lob trimis din poziţie de unu la unu (’19) şi nu a prins poarta în minutul 12. Oaspeţii au echilibrat repede şi au trecut la control, Cristescu, jucător care lansase un avertisment în minutul 18, deschizând scorul peste un sfert de oră, la trei minute după ce Frăsinescu îl blocase pe Niassé. Ilfovenii au început mai bine şi actul secund, Grahovac deviind în corner şutul lui Purece din lovitură liberă trimis în minutul 51. Cristea a repus Iaşul pe făgaşul normal, atacantul revenit în iarnă în Copou egalând în minutul 61, la un minut după ce portarul Chiajnei parase o altă încercare a sărbătoritului zilei. Euforia a ţinut puţin, schimbările făcute de Falub schimbând cursul partidei. Jucătorii pe care fostul antrenor al CSMS i-a introdus, Garcia, Giurgiu şi Roşu au fost decisivi, primul pasând pentru golurile semnate de ultimii doi, astfel că scorul a ajuns în minutul 90^2 la un neverosimil 1-3. Iaşul, care a avut două oportunităţi de egalare între cele două reuşite, Bălgrădean remarcându-se la încercările lui Cristea (’79) şi Creţu (’88), a redus din diferenţă, prin Piccioni, în minutul 3 al prelungirilor, însă zarurile fuseseră aruncate…

Cristea, aclamat în Copou

^ Înainte de meci, Andrei Cristea, care a fost aclamat de tribune, a primit o carte din partea primarului interimar al Iaşului, Mihai Chirica. Acesta a stat la meci doar în start, plecând repede de la tribuna oficială, unde a fost prezent primarul suspendat, Gheorghe Nichita şi muuulţi politicieni… ^ Cel mai bun sportiv al Iaşului în 2015, Vlăduţ Simionescu, a fost şi el la tribuna oficială, judoka fiind în recuperare după operaţia la genunchi pe care a suferit-o. ^ Antrenor de portari la Concordia este Ioan Cîmpeanu, fostul portar şi antrenor al Politehnicii. ^ Preşedintele CSMS, Florin Prunea, care stă, de regulă, la tribuna oficială, a urmărit repriza a doua din spatele porţii oaspeţilor. ^ Locul directorului sportiv al CSMS care a fost concediat după incidentele apărute înaintea deplasării spre meciul de la Voluntari, din etapa trecută, Ovidiu Pancu, a fost luat, pentru moment, de consilierul Ovidiu Postolache. ^ Feussi a jucat, din minutul 13, cu un bandaj pe cap, fundaşul Concordiei sângerând la cap după un duel cu Böle. ^

Nicolo Napoli: “Nu meritam să câştigăm astăzi, nu am avut atitudine. Am făcut multe greşeli în prima repriză, când nu am jucat deloc bine. În a doua, am egalat, am avut şansa de a face 2-1, însă am primit noi gol şi nu am mai putut egala. Nu-mi reproşez ceva, nu eu am jucat. Nu era momentul să pierdem astăzi. Mai avem trei meciuri importante, continuăm să luptăm pentru a ne atinge obiectivul”.
Adrian Falub: “Am obţinut o victorie meritată. Deşi am avut absenţe importante în apărare, am controlat prima repriză, le-am blocat benzile, astfel că nu au ajuns mingi la Golubovic pentru devieri, am şi înscris. Am căzut apoi 20 de minute, însă schimbările pe care le-am făcut au schimbat cursul meciului. Garcia a pasat, iar Giurgiu şi Roşu au înscris. Ne-a fost şi uşor să anihilăm jocul Iaşului, care a fost de multe ori la întâmplare”.