Copil a încheiat treaba la Sofia

vineri, 05 februarie 2016, 02:43

Tenismanul român  a fost eliminat de francezul Adrian Mannarino, însă poate reveni după numai o săptămână în Top 200

Marius Copil (214 ATP) a fost eliminat, ieri, în optimile de finală ale turneului de categorie ATP 250 de la Sofia, Bulgaria, de către francezul Adrian Mannarino (49 ATP), scor 4-6, 7-6, 3-6. Arădeanul şi-a pierdut prima dată serviciul la turneul bulgar, în game-ul al şaptelea  al partidei cu jucătorul de mână stângă din Franţa, după 33 de game-uri câştigate consecutiv pe propria lansare şi trei partide în care nu a cedat break. Copil nu a reuşit să se impună la retur, iar în primul set a câştigat doar cinci puncte pe serviciul lui Mannarino. Francezul a reuşit, astfel, să îşi adjudece primul set după 36 de minute. În setul al doilea, Marius Copil şi-a ridicat nivelul eficienţei serviciului, cu trei game-uri câştigate la zero, şi a egalat la seturi, după un tiebreak câştigat cu 7-5.  Însă în decisiv, Mannarino a rămas autoritar la serviciu şi a rupt echilibrul în game-ul al optulea, cu un al doilea break în partidă. Francezul a pus capăt partidei la serviciu, după două ore şi patru minute de joc, în care Marius Copil nu a reuşit să îşi ofere nici măcar o minge de break. Evoluţia oscilantă la serviciu i-a adus lui Marius Copil 11 aşi în partida din optimi, dar şi 8 duble greşeli, în timp ce frecvenţa primului serviciu a fost de doar 53%. În sferturile de finală ale turneului se dispută partidele: Roberto Bautista (Spania, nr. 1) – Adrian Mannarino (Franţa, nr. 8); Guillermo Garcia (Spania, nr.3) – Gilles Muller (Luxemburg, nr. 6); Martin Klizan (Slovacia, nr.7) – Andreas Seppi (Italia, nr. 4); Philipp Kohlschreiber (Germania, nr. 5) – Viktor Troicki (Serbia, nr. 2).
Cel mai probabil, Copil şi-a asigurat revenirea în Top 200 ATP, după doar o săptămână. Prin victoria din primul tur, în faţa lui Chung, Copil a înregistrat prima victorie în faţa unui jucător de Top 100, după succesul din iunie 2015, în faţa spaniolului Guillermo Garcia Lopez (34 ATP la acea vreme), de la s-Hertogenbosch. Copil a ieşit din Top 200 săptămâna trecută, când a pierdut punctele obţinute prin prezenţa în turul secund, anul trecut, la Australian Open. De asemenea, este foarte probabil ca săptămâna viitoare să se producă revenirea Soranei Cârstea în Top 200 WTA. (MEDIAFAX)