Cupa Mondiala, grupa C: Grecia a obţinut calificarea după ce a învins Coasta de Fildeş, printr-un penalty în ultimele secunde

miercuri, 25 iunie 2014, 00:17

Grecia – Coasta de Fildeş 2-1 (1-0),la Fortaleza

Grecia: Karnezis (’24 – Glykos) –  – Torosidis, Manolas, Papasthatopoulos, Holebas – Maniatis, Karagounis (’75 – Gekas), Kone (12 – Samaris) – Salpingidis, Samaras, Christodoulopoulos. Selecţioner: Fernando Santos.
Coasta de Fildeş: Barry (’84 – Mondragon)– Aurier, K.Touré, Bamba, Boka – Serey, Tioté (’61 – Bony) – Kalou, Y.Touré, Gervinh (’83 – Sio) – Drogba. Selecţioner: : Sabri Lamouchi.
Arbitru: Carlos Vera (Ecuador).
Cartonaşe galbene:Drogba,  Kalou, Serey
1-0, min. 42: Samaris interceptează o pasă neglijentă a lui Tioté, combină cu Samaras şi înscrie cu un şut imparabil de la 12 metri.
1-1, min. 73: Kalou, pas pe stânga la Gervinho, centrare fructificată de Bony.
2-1, min. 90^3. Samaras, din penalty pe care l-a obţinut uşor după un contact cu Sio.
Norocoasa echipă a Greciei s-a dovedit a fi ghinionistă la începutul partidei. Fără Katsouranis şi Mitroglou, elenii au pierdut doi oameni în 25 de minute, Kone şi Karnezis fiind accidentaţi. Ivorienii, cărora le ajungea remiza, au încercat să înscrie de la început, folosind cu predilecţie pasele filtrante către Drogba. Grecii s-au apărat cum ştiu ei, dar au combinat mai puţin, iar prima mare ocazie a primei reprize a fost un şut al lui Holebas de la 20 de metri în transversală. Iar către finalul reprizei au deschis scorul, şi au trecut la apărare, dar au fost spectatori la combinaţia de la golul egalizator. Ivorienii păreau calificaţi, dar în ultimele secunde grecii au transformat ghinionul în noroc, obţinând penaltiul salvator.

Japonia – Columbia 1-4 (1-1), grupa C la Cuiaba
Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Konno, Nagatomo – Aoyama (’62 – Yamaguchi), Hasebe –  – Okazaki (’66 – Kakitani), Honda, Kagawa (’86 – Kiyotake) – Okubo. Selecţioner: Alberto Zaccheroni.
Columbia: Ospina – Arias, Valdes, Balanta, Armero – Guarin, Mejia – Cuadrado (’46 – Carbonero), Quintero (’46 -Rodriguez) – Ramos.  Selecţioner: José Pekerman.
Arbitru: Pedro Proença (Portugalia)
Cartonaşe galbene: Konno / Guarin
0-1, min. 17: Cuadrado, din penalty, la un fault comis în careu de Konno asupra lui Ramos.
1-1 min. 45: Okazaki, cu capul din centrarea lui Honda.
1-2, min 55: Martinez, şut deviat de portar.
1-3, min. 82: Martinez, şut la colţul lung.
1-4, min. 88: Rodriguez, boltă peste portarul japonez.
În faţa unei echipe columbiene cu sacii în căruţă şi cu multe rezerve în primul "11", japonezii au atacat în valuri de la începutul partidei, ratând enorm (opt şuturi cadrate în primele 20 de minute!). Însă de înscris, au făcut-o ceilalţi, dintr-un penalty corect acordat.  Egalarea a renăscut speraDeşi sarcina niponilor s-a îngreunat, ei au continuat atacurile, implicit ratările, dar columbienii i-au pedepsit amarnic până la final. Astfel, în optimi, se vor desfăşura, sâmbătă şi duminică (de la ora 19:00) meciurile Columbia – Uruguay şi Grecia – Costa Rica.