Diferenţă conturată în final

luni, 13 noiembrie 2017, 02:43

UBT Cluj – Politehnica Iaşi 89-60 (27-21, 18-9, 13-20, 31-10) în etapa a VI-a  a Ligii Naţionale de baschet masculin

Politehnica: Vatră 10, Tsintsadze 4, Balogun 18 (2X3), Cvetanovic 2, Roberts 13 / Popa 4, Nuna, Kelly 9 (1). De la gazde s-au remarcat Török (22), Sakic (14), Kariniauskas (12), Watson (11), Kromah (10).

Nimeni nu se aştepta ca Politehnica să dea lovitura la Cluj, pe terenul campioanei, iar bilanţul de şase înfrângeri din şase meciuri nu este atât de tragic pe cât s-ar părea, fiindcă echipa a jucat numai în deplasare şi numai cu adversari unul şi unul. Însă scorul partidei este mincinos, întrucât diferenţa de 29 de puncte a fost stabilită în sfertul final, care a pornit de la 58-50 pentru elevii lui Dan Silvăşan. În rest, ieşenii au reuşit să egaleze în primul act al întâlnirii şi a ţinut aproape în sfertul al treilea (pe care l-au câştigat clar ) ajungând la un moment dat la 53-55. Marele câştig al meciului a fost centrul Jaleel Roberts cu 13 puncte, 12 recuperări şi şase blocaje (capace), în mare parte datorită lui explicându-se superioritatea la ultimele două capitole a elevilor lui Yoannis Tsirogiannis. Este de asemenea de remarcat prestaţia sigură a tânărului Răzvan Vatră şi aportul special defensiv al lui Tsintsadze şi Cvetanovic. În concluzie, o evoluţie care ne dă speranţe ca, odată cu revenirea echipei la Iaşi, să se întrerupă şirul insucceselor.

Alte rezultate din etapa a VI-a: CSM Oradea – SCMU Craiova 99-74; CSU Sibiu – Timba Timişoara 98-70; BC Mureş – BC Timişoara 81-75; Steaua – Phoenix Galaţi 92-66. În etapa viitoare, Politehnica va juca, tot în deplasare, cu BCMU-FC Argeş Piteşti.

PS: Ieri, în Sala Polivalentă echipa a doua a clubului Politehnica Iaşi a fost învinsă, scor 64-99 (49-69) de către liderul seriei a IV-a a Ligii I, Athletic Constanţa.