Germania n-are derapaje

marți, 10 octombrie 2017, 01:43

Teutonii s-au calificat la Cupa Mondială din Rusia câştigând toate cele zece meciuri din grupă. Egiptul s-a calificat dramatic după 27 de ani de absenţă, sub conducerea antrenorului Hector Cuper

Reprezentativa Germaniei a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, naţionala Azerbaidjanului, în ultima etapă a grupei C de calificare la Cupa Mondială din 2018, în care a înscris trei goluri într-un interval de 12 minute. Germanii, campionii mondiali en titre, au înregistrat victorii în toate cele zece meciuri din preliminariile CM. Golurile învingătorilor au fost marcate de Goretzka (‘9, ’66), Wagner (’55), Rüdiger (’64) şi Can (‘81(. Pentru Azerbaidjan a înscris Şeidaev (’34); Tot în grupa C, Irlanda de Nord, care încheie pe locul doi şi va juca la baraj pentru calificarea la CM, a fost învinsă cu 0-1, în deplasare, de Norvegia, A marcat Brunt, în minutul 71, în propria poartă. Echipa Cehiei, locul trei în grupă, s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, în faţa selecţionatei din San Marino. Golurile au fost înscrise de Krmencik (‘8, ’23), Kopic (’27), Novak (’71) şi Kadlec (’83). Germania a încheiat ca lider grupa C, cu 30 de puncte, şi este calificată la Cupa Mondială. Pe locul doi a terminat Irlanda de Nord, cu 19 puncte, urmată de Cehia – 15 puncte, Norvegia – 13 puncte, Azerbaidjan – 10 puncte şi San Marino – niciun punct.

* Altă echipă calificată din zona europeană este Polonia, care a învins în grupa E Muntenegru, Danemarca urmând a juca baraj. În grupa F, Anglia a obţinut calificarea directă, iar Slovacia, avantajată de un meci mai uşor în ultima rundă, a prins poziţia secundă. Iată rezultatele complete:

Grupa  E: Danemarca – România 1-1. Eriksen (’60 – penalty) / Deac (’81); Kazahstan – Armenia 1-1. Turîsbek (’62) / Mhitarian (’26); Polonia – Muntenegru 4-2. Maczynski (‘6), Grosicki (’16), Lewandowski (’85), Stojkovic (’87 – autogol) / Mugosa (’78), Tomasevic (’83). Clasament final: 1. Polonia – 25 p (calificată); 2. Danemarca – 20 p; 3. Muntenegru – 16 p; 4. România – 13 p; 5. Armenia – 7 p; 6. Kazahstan – 3 p. Grupa F: Lituania – Anglia 0-1. Kane (’27 – penalty); Slovacia – Malta 3-0. Nemec (’33, ’62), Duda (’69); Slovenia – Scoţia 2-2. Bezjak (’52, ’72) / Griffiths (’32), Snodgrass (’88). Clasament: 1. Anglia – 26 p (calificată); 2. Slovacia – 18 p; 3. Scoţia – 18 p; 4. Slovenia – 15 p; 5. Lituania – 6 p; 6. Malta – 1 p.

În zona africană, după Nigeria a obţinut calificarea şi echipa Egiptului, care reuşeşte această performanţă pentru a treia oară, după 1938 şi 1990.Fotbaliştii egipteni au învins pe teren propriu, în faţa a 86.000 de spectatori, echipa RP Congo cu 2-1 golul victoriei fiind marcat în min. 90^5, de jucătorul Mohamed Salah de la Liverpool, din penalty. Tot el a deschis scourl în minutul 63, înainte ca Arnold Bouka să egaleze în minutul 88. Din 1980, când a fost prezentă ultima oară la Mondiale sub conducerea “eternului” selecţioner, Mahmoud El-Gohary, Egiptul a cucerit de cinci ori Cupa Africii. Acum, echipa este antrenată de argentinianul Hector Raul Cuper, fost tehnician la Valencia, Inter, Mallorca, Betis Sevilla şi naţionala Georgiei. Fără a intra prea mult în calcule, şanse foarte mari de calificare mai au echipele din Tunisia şi Senegal. Puţin mai complicată este situaţia în grupa C, unde calificarea se joacă în meci direct între Maroc şi Coasta de Fildeş. Maghrebienii au un punct mai mult şi s-ar mulţumi cu un egal, dar partida se va juca pe terenul ivorienilor.