Handbaliştii au trecut pe primul loc!

luni, 29 septembrie 2014, 01:43

Poli Unistil Iaşi – CSAT Vicov Bucovina 38-21 (20-13), în etapa a III-a a Diviziei A de handbal masculin

Politehnica Unistil Iaşi a bifat sâmbătă al treilea succes din actuala ediţie a eşalonului secund de handbal masculin. Formaţia pregătită de Florin Spiridon şi Ioan Zepciuc a trecut la scor, 38-21, de modesta grupare CSAT Vicov Bucovina. Startul a fost neaşteptat. Prea relaxaţi, ieşenii s-au văzut conduşi chiar şi cu trei goluri: 0-3 (‘4), 2-5 (‘8), 5-8 (’14). Poli s-a trezit în minutul 15, ultimul moment în care s-a înregistrat egalitatea fiind minutul 20. De la 9-9, Iaşul a luat meciul pe cont propriu, problema învingătorului nemaifiind pusă. Cele mai bune momente ale Politehnicii s-au derulat între minutele 27 şi 33 şi 39-46, când gazdele au înscris câte şase goluri consecutiv. Pentru ieşeni au înscris: Dumitraş (8), Negru (8), Vulpe (4), Şt. Dumitrache (4), Dîl (3), Evu (3), Radu (2), Folescu (2), Czari (2), Cumpătă (1), Zaharia (1).În urma acestui rezultat, Poli Unistil a trecut pe primul loc al clasamentului Seriei A, cu un golaveraj superior celeilalte formaţii din serie care are 9 puncte, CSM Ploieşti.