Irina Begu s-a sufocat în optimi

joi, 21 septembrie 2017, 01:43

Românca a făcut nouă duble greşeli în meciul cu brazilianca Beatriz Haddad de la Seul. La Tokyo, vedetele fac demonstraţii

* Irina Begu (55 WTA) a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-4, 2-6 de câte jucătoarea braziliană Beatriz Haddad (71 )  în turul al doilea al turneului “Korea Open” de la Seul. Partida a durat două oră şi 11 minute, Haddad a servit trei aşi, iar Irina a realizat nouă (!) duble greşeli).  Begu va continua pe tabloul de dublu, în echipă cu sportiva cehă Krystina Pliskova. Ele vor evolua în sferturi cu thailandezele Luksika Kumkhum şi Peangtarn Plipuech. În aceeaşi fază la simplu este prezentă şi Sorana Cîrstea, (52 WTA), care o va avea adversară pe americanca Nicole Gibbs (121). Alte rezultate din turul II, la Seul: Richel Hogenkamp (Olanda) – Denisa Allertova (Cehia) 6-4, 6-4; Luksika Kumkhum (Thailanda) – Ekaterina Aleksandrova (Rusia) 6-3, 6-3; Kristie Ahn (SUA) – Tatjana Maria (Germania) 7-5, 7-5; Sara Sorribes (Spania) – Han Na-lae (Coreea de Sud) 6-1, 6-2.

În proba de dublu, Sorana Cîrstea şi partenera ei, letona Jelena Ostapenko, au trecut cu 7-5, 7-6 de echipa Chuang Chia Jung / Arantxa Rus (Taiwan / Olanda). În turnul următor, Sorana şi Jelena se vor confrunta cu perechea Katy Dunne/Priscilla Hon (Marea Britanie/Australia), care au trecut de cuplul Misa Eguchi / Tereza Martincova (Japonia/ Cehia)

* La Pan Pacific Open, turneu de categoria Premier care se desfăşoară la Tokyo, marile favorite s-au impus lejer în turul II în care au intrat direct. Garbiñe Muguruza a câştigat prima partidă în calitate de lider WTA. Ea a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-0, pe Monica Puig (70 WTA),  într-o oră şi 14 minute. Ea va evolua în sferturi cu învingătoarea dintre Caroline Garcia din Franţa (20 WTA) şi Kurumi Nara din Japonia, (114). Şi Karolina Pliskova, fostă numărul 1 mondial, acum pe locul 4, a obţinut o victorie facilă în turul secund, scor 6-2, 6-1, pe Magda Linette (74). Pliskova e a doua favorită la Tokyo şi o va întâlni în turul următor pe celălalt fost lider mondial, germana Angelique Kerber care a câştigat cu 7-6, 6-3 partida cu incomoda rusoaică Daria Kasatkina (32). Într-un alt meci, rusoaica Anastasia Pavliucenkova s-a calificat şi ea în sferturi, trecând cu 6-4, 4-6, 6-2 de Wang Qiang (China).

În proba de dublu, perechea Raluca Olaru / Olga Savciuk (România / Ucraina) a fost învinsă în sferturi, scor 0-6, 6-3, 7-10 de cuplul Gabriela Dabrowski/ Xu Yifan (Canada/China), cap de serie numărul 2.

* La Guangzhou, turneu cu cu premii totale în valoare de 226.750 dolari, jucătoarea chineză Peng Shuai, favorită nr. 1, a fost eliminată în turul II de belgianca Yanina Wickmayer, scor 4-6, 4-6. A doua favorită, cu nume asemănător, Zhang Shuai, a trecut cu un dublu 6-0 de turcoaica Ipek Soylu. Alte rezultate: Lizette Cabrera (Australia) – Anett Kontaveit (Estonia) 6-0, 7-5; Evghenia Rodina (Rusia) – Yang Wang (China) 6-1, 6-2; Aleksandra Krunic (Serbia) – Mona Barthel (Germania) 6-4, 6-0; Rebecca Petersson (Suedia) – Zhang Kailin (China) 6-3, 6-0; Katerîna Kozlova (Ucraina) – Han Hinyun (China) 6-0, 6-0;

* În turneul challenger de la Sibiu, românul Adrian Ungur, ajuns pe poziţia 589 ATP, a obţinut o victorie frumoasă în faţa italianului Marco Cecchinato (103) cu 7-5, 6-3. Ungur s-a calificat în sferturile de finală, fază în care se va întâlni cu un alt italian, Stefano Travaglia (124, favorit nr. 3), învingător cu 6-2, 6-0 asupra bulgarului Dimităr Kuzmanov (464). Primii doi favoriţi sunt germanul Cedric Stebe (90) şi sârbul  Laslo Djere (97 – eliminat din primul tur de austriacul Lenny Hempel), însă cel mai “sonor” nume este cel al spaniolului Tommy Robredo, acum 150 ATP, care a fost şi el eliminat de italianul Matteo Donati (349).