Starea Ligii a II-a

Juventus a învins Bătrâna Doamnă

luni, 10 octombrie 2016, 01:43

Formaţia din Colentina a câştigat derbiul cu UTA de la Arad * bătaie ca-n filme la Tărlungeni

Formaţia Chindia Târgovişte a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 6-0, echipa Şoimii Pâncota, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii a II-a, în care la partida Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare, disputată la Ştefăneşti, scor 0-2, a avut loc o bătaie generală pe final. Potrivit liga2.prosport.ro, în minutul 75, la o fază de atac a oaspeţilor, Kanatoş (Olimpia) a fost accidentat şi a rămas pe gazon, lucru care i-a iritat pe apărătorii de la Unirea şi de aici s-a format un meleu între jucătorii celor două echipe, care "s-a transferat" şi la stafurile tehnice. A devenit o bătaie generală, cel mai furios fiind portarul Unirii, Gudea, care a venit şi la marginea terenului să împartă pumni în stânga şi în dreapta. Au intervenit cei de la pază şi ordine şi s-au liniştit în cele din urmă lucrurile. Observatorul Lumînare a coborât pe teren şi a adus puţină linişte, pentru ca arbitrul Marian Pană să reia jocul după aproximativ 15 minute. Gudea a fost eliminat, iar alţi cinci jucători au văzut cartonaşe galbene. Finalul jocului a reaprins însă spiritele între cele două echipe şi arbitrul a acordat încă patru cartonaşe roşii, prinde care şi antrenorului Unirii, Laurenţiu Tudor.
Alte rezultate din Liga II: Dunărea Călăraşi – Academica Clinceni 0-0; CS Baloteşti –  CS Afumaţi 0-1; Dacia Unirea Brăila – Metalul Reşiţa 2-1; UTA Bătrâna Doamnă – Juventus Bucureşti 0-1; ACS Berceni – Luceafărul Oradea 0-1; ASU Poli Timişoara – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1; Foresta Suceaca – CS Mioveni 2-1; CSM Vâlcea – FC Braşov 1-1. FC Braşov a avut doi jucători eliminaţi în această partidă, Băjan (minutul 61) şi Sburlea (minutul 82). Clasament: 1. Juventus – 28 p; 2. Braşov – 25 p; 3. Foresta – 25 p; 4. Chindia – 24 p; 5. Sepsi – 21 p; 6. Mioveni – 21 p; 7. Olimpia – 20 p; 8. UTA – 20 p; 9. Afumaţi – 17 p; 10. Brăila – 16 p; 11. Clinceni – 14 p; 12. Vâlcea – 13 p; 13. Călăraşi – 13 p; 14. Luceafărul – 13 p; 15. Baloteşti – 12 p; 16. Tărlungeni – 12 p; 17. Timişoara – 8 p; 18. Reşiţa -6 p; 17. Berceni – 1 p; 18. Pâncota – 1 p.