Mai credem în medalii

sâmbătă, 13 august 2016, 01:43

* România – Spania 24-21 (13-11) în turneul olimpic de handbal feminin

Infernal acest meci cu Spania de care a depins salvarea şanselor echipei noastre de a prinde un capăt de drum spre medaliile olimpice. Elevele lui Tomas Ryde au intrat hotărâte în teren pentru a obţine victoria. Meciul a început echilibrat, iar o paradă a Paulei Ungureanu a dat startul unei desprinderi a tricolorelor, bazate pe jocul inteligent şi discret al Oanei Manea, dar şi a forţei interilor, Melinda Geiger ţinând foarte bine hangul Cristinei Neagu la şuturi pe poartă, însă apărarea agresivă spaniolă a zădărnicit iureşul tricolorelor şi scorul s-a echilibrat din nou, ajungând de la 7-4, la 8-8. Finalul primei reprize a fost mai bun pentru tricolore, care au intrat la vestiare cu două goluri avans. Probabil că mulţi s-au gândit că România poate obţine calificarea şi numai cu victoria în faţa Spaniei, cu condiţia să fie o victorie consistentă la multe goluri diferenţă. Acestora, începutul părţii secunde le-a părut materializarea unui vis nebun, fiindcă timp de şapte minute ibericele n-au reuşit să înscrie niciun gol. Ultimele reuşite ale acestei serii au fost magnifice, realizate – bineînţeles – de Cristina Neagu, cea care a dus scorul la 17-11. Dar aşa cum s-a aprins scânteia, tot aşa s-a şi stind pentru că în patru minute şi jumătate scorul s-a schimbat de la 18-13, la 19-18 pentru Spania, iar time-out-ul cerut de Tomas Ryde n-a adus mare lucru în defensiva României. Soluţia salvatoare şi doza aferentă de moral a venit, ca în multe alte ocazii, de la Paula Ungureanu, care a încuiat poarta cu zece lacăte. Astfel se explică faptul că, deşi cu Cristina eliminată, la 19-19, tricolorele n-au primit niciun gol. Apoi, s-a limpezit totul: Mika Brădeanu a făcut 23-21, Paula a apărat în două rânduri şi Cristina a avut ultimul cuvânt. Când te bate Brazilia aşa cum a făcut-o şi Spania învinge Brazilia, victoria de aseară pare un miracol. Au marcat pentru tricolore: Cristina Neagu 9, Melinda Geiger 5, Aurelia Brădeanu 2, Eliza Buceschi 2, Gabriela Perianu 2, Patricia Vizitiu 2, Laura Chiper 1, Florina Chintoan 1, iar de la spaniole, cele mai bune au fost Alexandrina Barbosa, Carmen Matin şi Nerea Peña cu câte patru reuşite.
Înaintea acestui meci, Brazilia a învins Angola cu 28-24 (13-13), iar în cursul nopţii, Norvegia a întâlnit Muntenegru. În ultima etapă a turneului, duminică seara, de la ora 22:40, România întâlneşte Norvegia, în faţa căreia n-are voie să piardă. Celelalte meciuri sunt Brazilia – Muntenegru şi Spania – Angola.