Nemţii, în pas de defilare

luni, 27 iunie 2016, 01:43

Germania – Slovacia 3-0 (2-0), la Lille. Echipa germană a ratat şi un penalty

Germania: 1. Neuer – 21. Kimmich, 17. Boateng (’72 – 4. Höwedes), 5. Hummels, 3. Hector – 6. Khedira (’76 – 7. Schweinsteiger), 18. Kroos – 13. T. Müller, 8. Özil, 11. Draxler (’72 – 10. Podolski) – 23. Gomez. Antrenor: Joachim Löw.
Slovacia: 23. Kozacik – 2. Pekarik, 3. Skrtel, 4. Durica, 5. Gyömber (’84 – 16. Salata) – 19. Kucka, 13. Hrosovsky, 14. Skriniar, 7. Weiss (’46 – 6. Gregus) – 17. Hamsik – 21. Duris (’64 – 9. Sestak). Antrenor: Jan Kozak.
Cratonaşe galbene: Skrtel (’13), Kucka (‘90^1) – Hummels (’67).
Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia).

1-0, min. 8: Boateng, cu un şut din voleu, de la 20 de metri, după o respingere în urma unui corner de pe stânga, executat de Kroos;
2-0, min. 43: Gomez, din careul mic, după o pasă a lui Draxler;
3-0, min. 63: Draxler, din careul mic, după ce Hummels a deviat, cu capul, centrarea venită dintr-un corner de pe dreapta.

Slovacia a aflat abia în minutul 40 că joacă meciul cu Germania. Profitând de replica extrem de palidă a trupei lui Kozak, nemţii au dominat cu autoritate aproape toată prima repriză, translarea spre tabelă a cifrelor statisitce incredibile pentru aproape o repriză a unei optimi de finală (66-34% posesie, 13-0 la şuturi şi 2-0 la cornere) fiind diminuată doar de intervenţiile excelente ale lui Kozacik, la “capul” lui Khedira (‘7) ori penaltiul executat de Özil (’13), acordat după un fault a lui Skrtel asupra lui Gomez, şansei, şutul lui Özil (’24) trecând la o palmă de gol, ori blocajelor bune la încercările lui Gomez (’16) şi Khedira (’26). Prima şi singura acţiune ofensivă a slovacilor, “capul” lui Kucka (’41), de la 6 metri, scos cu greu de Neuer, i-a iritat pe germani, care au dus imediat scorul mai aproape de realitatea din teren.
Cu două goluri avans, trupa lui Löw a schimbat registrul la pauză. A predat iniţiativa în startul actului secund, preferând un joc economicos, fără a forţa în atac şi cu atenţie în defensivă, astfel că doar şutul lui Kucka (’49) l-a pus la treabă pe Neuer. Şi cum primul şut al Germaniei, trimis în minutul 63 de MVP-ul jocului, Draxler, a atins ţinta, meciul s-a încheiat, practic, cu jumătate de oră înainte de fluierul final.