Salvaţi de matineu!

marți, 10 mai 2016, 01:43
7 MIN

FC Voluntari – CSMS Iaşi 1-2 (1-2), în etapa a X-a a play-out-ului Ligii I de fotbal * Iaşul a jucat bine în prima repriză, când a condus cu 2-0 *Andrei Cristea a obţinut un penalty, pe care l-a transformat şi a şutat înaintea autogolului stupid marcat de Barna, iar gazdele au redus din diferenţă în minutul 44 * CSMS nu mai poate retrograda nici matematic

Voluntari: Bornescu – Filipov, Ţîru, Spahija, Barna (’40 –  Enceanu) – Rus, Maftei, Achim, Voduţ – Tudorie (’64 – Monakana; ’82 – Căpăţînă), Bălan. Antrenor: Sorin Popescu.
Iaşi: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Bădic – Böle, Mitic, V. Gheorghe (’88 –  Enescu), Llullaku (’80 – Viveiros) – Cristea (’71 – Creţu), Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonaşe galbene: Tudorie (‘45^1), Achim (’50), Ţîru (’63), Enceanu (’82) – Voicu (’89), Bădic (‘90^2)
Arbitri: Marcel Bârsan; Mircea Orbuleţ, Mircea Grigoriu.

0-1, min. 32: Cristea a ştiut să obţină un penalty după un duel cu Ţîru şi l-a transformat, cu o execuţie perfectă, în ciuda plonjonului bun al lui Bornescu;
0-2, min. 36: Bornescu a respins un şut trimis de Cristea, Maftei, de la 6 metri, a degajat în Barna, mingea ricoşând în plasă;
1-2, min. 44: Bălan, dintr-o lovitură liberă de la circa 23 de metri.

CSMS Iaşi nu a dat cu piciorul culoarului bun pe care l-a avut şi s-a impus aseară la Voluntari, pe terenul unei echipe modeste, aflate în degringoladă, care a ajuns la al cincilea eşec consecutiv! Diferenţele uriaşe existente între cele două grupări, pe multiple planuri (lot, experienţă, organizare, financiar, moral), s-au simţit din plin în primul act. Deşi meciul avea un aspect general echilibrat, Iaşul a scris extrem de lejer 2-0 pe tabela de marcaj, Cristea fiind la originea ambelor goluri, pe primul şi concretizându-l. Gazdele, care au mai avut emoţii în minutul 13, când V. Gheorghe, scăpat singur, nu l-a putut dribla pe Bornescu, au replicat timid. Grahovac, care a fost protejat bine de Bădic în minutul 12, când fundaşul stânga l-a blocat pe Tudorie în careul mic, a avut de lucru doar la şutul-centrare trimis de Filipov (min. 36), din flancul stâng. La pauză s-a intrat însă cu un scor dătător de speranţe pentru gruparea din Voluntari deoarece Bălan a executat bine o lovitură liberă acordată după un fault comis de Frăsinescu asupra lui Maftei.
Totuşi, golul nu le-a trezit pe gazde, care au jucat în actul doi haotic, aproape în exclusivitate cu mingi lungi, pradă uşoară pentru rutinata defensivă ieşeană. De aceea, doar pe final a apărut posibilitatea unei remize, după lovitura liberă executată de Bălan (’84 – pe lângă poartă) şi când acelaşi Bălan a fost blocat de Voicu (‘90^3). Drept urmare, planul lui Napoli, care a renunţat total la intenţiile ofensive după odihnă, italianul preferând să conserve scorul, a fost atins. Iaşul a obţinut astfel punctele care-i asigură salvarea matematică de la retrogradare, iar în cele patru runde rămase de jucat poate continua sprintul spre Europa.

Pancu, out de la CSMS!
^ Înainte de meci s-a ţinut un moment de reculegere în memoria jucătorului dinamovist Patrick Ekeng, care a decedat vineri, după ce i s-a făcut rău în timpul meciului cu Viitorul. Gazdele au intrat pe teren cu un baner pe care scria “Fotbalul a mai pierdut un fiu… R.I.P. (n.r. Requiescat in pace- să se odihnească în pace) Patrick Ekeng”, iar jucătorii ambelor formaţii au purtat banderole negre. ^ Selecţionerul României, Anghel Iordănescu a asistat la meciul disputat pe arena care-i poartă numele. ^ La partidă au fost prezenţi şi fotbaliştii de la FC Botoşani. ^ Pe dealurile din jurul stadionului putea fi văzută o turmă de oi. ^ Centrul de Copii şi Juniori al FC Voluntari poartă numele unui fost antrenor al naţionalei tricolore, Mircea Rădulescu. ^ Golul marcat de Bălan a făcut ca ultima serie de invincibilitate a lui Grahovac să se oprească la 570 de minute. ^ Oaspeţii au fost încurajaţi de un grup de fani. ^ Intrat în conflict cu Nicolo Napoli, directorul sportiv al CSMS, Ovidiu Pancu, nu a fost primit pe banca de rezerve. Italianul a anunţat că nu vrea să mai lucreze cu acesta, preşedintele CSMS, Florin Prunea, fiind de acord: “La întoarcerea în Iaşi, voi înainta Comitetului Director propunerea de desfacere a contractului de muncă pentru Ovidiu Pancu. Au fost abateri grave”. ^ Daniel Pancu, fratele lui Ovidiu, a lipsit ieri de la FC Voluntari din cauza unei accidentări. Ilfovenii au avut mai multe absenţe, Alcenat, Koné şi Grigore, din motive de natură medicală şi Moke – neconvocat. ^ Cristea a marcat al patrulea gol pentru CSMS în acest an, atacantul revenit în Copou mai având  trei pase decisive şi două penaltiuri obţinute. Atacantul, care s-a arătat nemulţumit în momentul schimbării, a spus la final: “Am obţinut o victorie importantă. Mereu îmi doresc mai mult. Ţin foarte mult la Iaşi şi îmi doresc enorm ca acest oraş să se califice pentru prima dată în cupele europene”. Napoli, care nu l-a dorit pe Cristea la echipă şi nu-l agrează, nu i-a întins mâna jucătorului când acesta a ieşit de pe teren. ^ Rezerve neutilizate la oaspeţi au fost Caparco, Bosoi, Piccioni şi Saric, Gomo Onduku nestând pe bancă. “Onduku a făcut deplasarea cu noi, însă nu a jucat pentru că e accidentat. Nu are probleme cu inima, ci la genunchi. Are probleme la cartilagii. Mereu a jucat bandajat, cu antiinflamatorii”,  a explicat Napoli absenţa nigerianului. Onduku a spus însă apropiaţilor că Napoli nu-l mai foloseşte ca urmare a cerinţelor lui Prunea, care vrea să evite ca jucătorul să încaseze un bonus de 20 000 de euro, la care ar avea dreptul dacă ar mai juca o partidă în acest sezon. “Nu ne-am bătut joc niciodată de jucători, nu ne batem joc nici de Onduku. Onduku nu mai e cel de anul trecut. Noi am respectat tot ce am convenit cu Onduku, aşteptăm ca şi el să respecte lucrurile stabilite. Săptămâna aceasta sper să finalizăm rezilierea contractului, pe care o încercăm de ceva timp” a replicat preşedintele CSMS. ^ Gazdele au cerut penalty în câteva rânduri, cel mai vehement în minutul 68, după ce Voicu l-a jenat uşor pe Voduţ, fază pe care Marcel Bârsan a tratat-o corect. ^ Haosul de pe banca gazdelor, amintit în avancronicăa partidei, a fost reconfirmat. Preparatorul fizic Yuksel Yesilova a dat indicaţii de la marginea terenului, antrenorul principal din acte, Sorin Popescu, era cu pixul în mână, iar cel despre care se spune că antrenează, Dinu Todoran, a fost pus la punct de arbitru când încerca să se ridice de pe bancă. ^ Preşedintele de onoare al ilfovenilor, Dumitru Dragomir, s-a spălat pe mâini în ceea ce priveşte seria neagră a echipei: “O perioadă am fost ascultat, rezultatele s-au văzut. De o perioadă nu mai sunt ascultat, sunt alţii care se pricep. Voi rămâne însă până la capăt lângă echipă”. ^ La sfârşitul partidei, Ţîru s-a simţit rău, fundaşul ilfovenilor având nevoie de circa 10 minute de îngrijiri medicale pentru a-şi reveni. La prima vedere, jucătorul a avut o cădere de calciu. ^ CSMS a rămas peste noapte la Snagov, întoarcerea spre casă urmând să fie făcută astăzi, cu două avioane diferite. Reamintim, partida trebuia să se dispute iniţial duminică, rezervările de bilete pentru drumul de întoarcere fiind făcute, iniţial, pentru seara ultimei zile a săptămânii trecute. ^ Etapa a X-a, play-off: Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu 2-0 (1-0).  Antal (’22), Hora (‘90^4).

Declaraţiile tehnicienilor
Sorin Popescu: “Jocul a fost încrâncenat, cu o presiune mare pe umerii celor două echipe. Noi ne luptăm pentru evitarea retrogradării, Iaşul pentru cupele europene. Din păcate pentru fotbal, din păcate pentru noi, astăzi nu a câştigat echipa mai bună. Iaşul a dat un şut pe poartă şi a dat două goluri. A avut multă şansă şi a câştigat”.
 Nicolo Napoli:Am făcut o primă repriză foarte bună şi am înscris două goluri. Repriza a doua a fost de luptă. Ei au jucat cu mingi pe sus, noi ne-am apărat fără probleme. Am obţinut trei puncte importante dintr-un meci dificil şi am scăpat de retrogradare. Acum mai avem patru meciuri foarte grele, vedem unde vom putea ajunge”.