Şapte victorii din şapte meciuri

luni, 20 octombrie 2014, 01:44
 Şapte victorii  din şapte meciuri

Politehnica Unistil Iaşi – HD Teleorman Alexandria 36-28 (18-11), în etapa a VII-a a Diviziei A de handbal masculin

Poli Unistil Iaşi nu a avut nicio emoţie în a câştiga şi al şaptelea meci din actualul sezon al Diviziei A de handbal masculin. Sâmbătă, în Sala Liceului cu Program Sportiv Iaşi, formaţia pregătită de Florin Spiridon şi Ioan Zepciuc a depăşit fără probleme pe Teleorman Alexandria, cu scorul de 36-28. Gazdele au controlat jocul încă din start, în minutul 9 tabela arătând 5-2. Desprinderea serioasă de teleormăneni a apărut în a doua parte a primului act, Poli ducând scorul de la 9-7 (min. 15) la 18-9 în 12 minute. În actul doi, ieşenii nu s-au mai întrebuinţat, astfel că avansul avut la pauză a mai crescut cu un singur gol la final. Pentru Politehnica au marcat: Vulpe (8), Dîl (8), Negru (3), Dumitraş (3), Czari (2), Evu (2), Dumitrache (2), Folescu (2), Dimofte (2), Radu (2), Zaharia (1), Cumpătă (1). Campionatul se întrerupe pentru trei săptămâni, interval în care Iaşul va sta pe primul loc al clasamentului Seriei A a Diviziei A, cu 21 de puncte. Pe locul secund se află o altă echipă care nu a pierdut niciun punct în actualul sezon, CSM Ploieşti, dar care are însă un meci mai puţin disputat. Podiumul este închis de CSU Galaţi (15 puncte din 6 jocuri), ci un golaveraj superior formaţiei CSM Focşani.