Sărbătoare la Madrid: Real şi Atletico, în semifinalele Ligii Campionilor

miercuri, 19 aprilie 2017, 07:00

Meciul Real – Bayern, intrat în prelungiri, a fost decis de Cristiano Ronaldo, care a marcat trei goluri

Real Madrid a obţinut o calificare cu emoţii în semifinalele Ligii Campionilor după ce a învins, aseară, pe teren propriu cu 4-2 (0-0, 1-2) formaţia germană Bayern München. În tur, formaţia din Madrid câştigase în Bavaria cu 2-1Echipa oaspete a deschis scorul în min. 53, dintr-un penalty transformat de Robert Lewandowski, acordat la un fault comis în careu de Casemiro asupra lui Robben. Cristiano Ronaldo a egalat în min. 76, dar numai după două minute, la o fază fixă, Sergio Ramos a trimis balonul în proprie poartă, scorul devenind 1-2. Prelungirile au fost jucate de Bayern cu un om în minus, Vidal fiind eliminat în min. 84, pentru cumul de cartonaşe galbene. Cristiano Ronaldo a mai înscris de două ori (‘105, ‘110) primul gol, dintr-o poziţie clară de ofsaid, iar Marco Asensio a stabilit scorul final în min. 112.
Cea de-a doua partidă disputată aseară, Leicester City – Atletico Madrid, s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, 1-1 (0-1), după ce în tur, madrilenii învinseseră cu 2-1. Au marcat Niguez (’26) pentru oaspeţi, respectiv, Vardy (’61). Atletico s-a calificat în semifinale, alături de concitadina Real. Celelalte două semifinale au loc în această seară, de la ora 21:45: FC Barcelona – Juventus Torino (în tur, 0-3) şi AS Monaco – Borussia Dortmund (în tur, 3-2). Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 13.00.