Sprint după minutul 25

luni, 28 noiembrie 2016, 02:43

Politehnica Iaşi – Atletico Alexandria 34-23 (14-11), în Divizia A de handbal masculin

Echipa de handbal masculin Politehnica a rămas singura formaţie care are maximum de puncte în Seria A a eşalonului secund şi după runda a X-a. Sâmbătă, în Sala Polivalentă, gruparea pregătită de Florin Spiridon a bifat a opta victorie din acest sezon (în alte două meciuri a stat), după ce a trecut de Atletico Alexandria cu 34-23. Succesul s-a conturat mai greu decât erau aşteptările, gazdele încălzindu-se mai greu. După ce Atletico a condus în start, chiar şi cu trei goluri (6-3 în minutul 17), Poli a egalat în minutul 25, la 9. Din acel moment, gazdele nu au mai cedat conducerea, ieşenii conducând cu trei goluri la pauză, 25-15 în minutul 45 şi 29-17 în minutul 48 până la parafarea unui succes lejer, la 11 lungimi distanţă.
Golurile Politehnicii au fost marcate de Sîncelean (12), Stoica (6), Pătru (4), Topolniceanu (4), Vulpe (2), Budui (2), Bibirig (2), Voinea (1), Chirilă (1). Etapa următoare programează derbiul seriei. Sâmbătă, la Constanţa, Politehnica întâlneşte ocupanta locului II al clasamentului, HC Farul, grupare care a suferit un singur eşec până acum. “Principala preocupare a noastră înaintea partidei de la Constanţa este refacerea totală a jucătorilor Bursuc, care a lipsit cu Alexandria din cauza unei accidentări, Stoica şi Voinea, care nu au jucat la capacitate maximă sâmbătă, tot din motive medicale” a declarat directorul tehnic al ieşenilor, Cornel Bădulescu.