duminica, 19.05.2013

Concurenta mare la concursul de asistenti medicali de la Spitalul "Sf. Spiridon"

GALERIE
    - +
    xp `

    Asistentii medicali s-au prezentat in numar foarte mare la un concurs organizat de Spitalul "Sf. Spiridon". Conducerea unitatii medicale a scos la concurs 23 de posturi de asistent medical in aproape toate clinicile din spital, pe care s-au inscris 111 candidati.

    Cele mai multe posturi libere sint la sectiile de chirurgie, medicala sau ORL. Anuntul referitor la acest concurs a fost publicat in urma cu aproximativ o luna in revista "Viata medicala". Examenul propriu-zis s-a desfasurat in aceasta saptamina.

    "Am fost nevoiti sa scoatem posturi de asistent medical la concurs pentru ca se inregistrau goluri in spital, in diverse clinici. Aceste goluri se datoreaza pe de-o parte pensionarii unor asistente medicale si pe de alta parte plecarii unor angajate in concedii de crestere a copilului. De obicei se prezinta multi candidati la aceste concursuri, insa acum e un numar foarte mare. Este posibil totusi ca multi asistenti medicali plecati la munca in strainatate sa se fi intors acasa", a declarat Ioan Barliba, managerul spitalului.

    Pe 11 dintre cele 23 de posturi scoase la concurs vor fi angajate asistente medicale pe o perioada determinata. Aceste posturi au fost eliberate de asistente medicale plecate in concediu de maternitate.

    (0 comentarii)

    Citeste Faq
    Scrie un comentariu

    Toate campurile sunt obligatori!

    Cod verificare* Security Code
    Toate campurile sunt obligatori!

    Ultima ora

    editorial

    Plânsul pe umăr nu ajută

    Nicolae GRECU

    Plânsul pe umăr nu ajută

    Rapid şi Universitatea Cluj trebuie să-şi recunoască păcatele şi să pornească de la capăt, începând cu munca de jos.

    Filmuletul zilei

    opinii

    Ce drepturi nu există în Constituţie

    Sorin CUCERAI

    Ce drepturi nu există în Constituţie

    Dacă facem o comparaţie între capitolul destinat drepturilor şi libertăţilor findamentale din actuala Constituţie a României şi Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene, constatăm că drepturile noastre în calitate de cetăţeni ai Uniunii sunt mult mai multe decât drepturile noastre în calitate de cetăţeni români. În cele ce urmează, voi prezenta o listă (incompletă) a drepturilor care lipsesc din Constituţia noastră. Poate se va găsi cineva să o revizuiască şi din perspectiva asta.

    Prăpădul

    Dana ȚABREA

    Prăpădul

    De cele mai multe ori, între intenţii şi realizări regizorale raportul nu poate fi decât unul de încrucişare, idealul fiind cel de identitate, în cazuri mai nefericite ajungându-se la contrarietate sau chiar contradicţie.

    „Fă ce zice popa, nu ce face popa”

    Briscan ZARA

    „Fă ce zice popa, nu ce face popa”

    E adevărat că orice pe lumea asta se bazează pe legea „sfântă” a cererii şi ofertei, iar la noi cererea de „sfinţenie” e mare din moment ce la fiecare împărţeală de lucruri sfinţite este îmbulzeală ca la carne pe vremea comuniştilor.

    Propunerea redactorului sef

    Ce se întâmplă în centrul oraşului?

    Toni HRITAC

    Ce se întâmplă în centrul oraşului?

    Există cineva în stare să prezinte un plan coerent pentru ce se petrece în centrul Iaşului? Unde este arhitectul şef? Cine este şeful acestor proiecte, cine le-a gândit? Există o echipă de arhitecţi şi urbanişti care poate susţine deschis şi profesionist utilitatea pietonalului, rezolvarea problemelor de trafic, viitorul estetic al zonei, preferinţa pentru o soluţie sau alta?

    Caricatura zilei

    Mazare la samba

     

    Editia PDF

    Intrebarea zilei

    Salariile profesorilor de la Cuza au fost reduse peste noapte

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2013 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.