Adio, mici buturugi!

joi, 04 decembrie 1997, 00:00

Dupa ce marti Steaua invinsese la Ploiesti pe Poiana Cimpina, ieri, pe sapte stadioane din tara, s-au mai disputat celelalte partide din Cupa Romaniei-Tuborg la fotbal. Iata o succinta prezentare a celor sapte partide.
Bucuresti: Universitatea Craiova – Farul Constanta 5-2 (1-1). Marcatori: Lutu (25,61), Cristescu (65 – penalty), G. Popescu (70), Ganea (90) / Andone (5), Mohora (75 – din penalty). Nimeni nu si-ar fi inchipuit un asemenea deznodamint, dupa ce Bogdan Andone deschidea scorul pentru Farul. Numai ca oltenii, cam "frustrati" in campionat, au pus gind rau Cupei Romaniei. De remarcat ca la faza loviturii de la 11 m din min. 75, portarul Valentin David a vazut cartonasul rosu!
Braila: Otelul Galati – Gloria Buzau 6-0 (2-0). V. Ion (5,73), V. Stefan (40), State (48,90), Bratianu (82). Comentariul e clasic: scorul ne scuteste de comentarii. S-au ratat doua penalty-uri: V. Stefan (36) si buzoianul Paveliuc (44).
Ploiesti: FCM Bacau – Electroputere Craiova 3-1 (1-0) . Capusa (31), Petcu (82,89) / Bita (76). Victorie scoasa cu forcepsul a bacauanilor, obtinuta in ultimele minute.
Sibiu: Dinamo Bucuresti – Apullum Alba Iulia 2-0 (1-0) . Mihalcea (44), Fl. Petre (80). Echipa din orasul reintregirii mai are inca destule batai de cap pentru a forta vreo surpriza.
Brasov: Sportul Studentesc – Gloria Bistrita 1-0 (0-0). Bistritenii joaca frumos, domina, rateaza si, conform logicii fotbalistice, cistiga Sportul, prin golul din min. 85 al lui Caraman .
Timisoara: FC Arges – FC Bihor 1-0 (0-0). Dupa ce a eliminat, aproape de unul sigur pe FC Baia Mare, veteranul Iulian Chirita va fi si autorul eliminarii bravei divizionare C din Oradea. Golul lui "Chiru" a fost marcat in min. 58.
Brasov: Rapid – Gaz Metan Medias 2-1 (0-0) . Marinescu (62,75) / Iorga (83). Fara a apasa pe accelerator, rapidistii s-au distantat in repriza secunda, prin zvicnirile lui Lucian Marinescu.
De remarcat ca, in aceasta runda, s-au aflat pentru ultima data in teren, arbitrii Al. Crisan, Br. Cataros, C. Gheorghe si prietenul ziaristilor, Ion Danciu.
Asadar, s-au calificat in sferturile de finala, care vor avea loc miercurea viitoare: Otelul Galati, Steaua, Rapid, Dinamo, Universitatea Craiova, FC Arges, Sportul Studentesc si FCM Bacau. (Nic. G)