Alt argint european

Subtitlu

joi, 09 august 2007, 21:05

Dupa suita de medalii obtinute in urma cu o luna la Campionatul European de sah rapid organizat la Subotica (Serbia), foarte tinerii sahisti de la CS Politehnica Iasi si-au schimbat locatia si au optat, in premiera, pentru Campionatul Uniunii Europene de sah practic de la Mureck (Austria), concurs sensibil mai puternic cu participanti din toate tarile UE. Aflata la a 5-a editie, competitia la care s-a jucat pe trei categorii de virsta, 10, 12 si 14 ani, in turnee mixte, a gasit o delegatie a Romaniei condusa de antrenorul iesean Vasile Manole si care a avut in componenta sapte sportivi de la CS Politehnica din totalul de noua deplasati. Vedeta delegatiei a fost ieseanul de nici 10 ani, Calin Gheorghiu, care a luat medalia de argint la categoria U10 dupa ce a acumulat 7 puncte din noua posibile, la jumatate de punct de primul clasat. La aceeasi categorie, Politehnica a mai avut doi concurenti de doar 9 ani, Dan Ungureanu (locul 18 cu 5 puncte acumulate) si Miruna Mardiros (locul 37 cu 3,5 puncte). La categoria U12 iesenii au fost la un pas sa mai prinda o medalie de bronz insa Georgiana Morea a trebuit sa se multumeasca cu locul IV (6,5 puncte) in vreme ce Daria Visanescu (Lupeni) a terminat pe locul VII cu un punct mai putin acumulat. Tot la U12 Politehnica a mai avut inca doi sahisti in concurs, Ioana Gelip (locul 17 cu 5 puncte) si Stefan Marinescu (locul 19 cu 4,5 puncte). In fine, a doua medalie a Romaniei la aceasta competitie a venit de la timisoreanul Alexandru Dragomirescu, care a luat bronzul la categoria U14, cu 6,5 puncte acumulate, cu unul mai putin decit invingatorul. Tot aici a concurat si ieseanca Ilinca Vericeanu, care a ocupat doar locul 31 cu 3,5 puncte acumulate.

Surpriza Alinei
12 mari maestre internationale si 10 maestre internationale. Asta a fost reteta Campionatului European de senioare la sah rapid, o competitie care s-a disputat pina ieri la Predeal cu peste 50 de concurente din Romania, Moldova, Ungaria, Ucraina, Spania, Bulgaria, Georgia, Lituania si Slovenia. Printre ele si trei iesence, Alina Motoc, Iosefina Paulet si Smaranda Padurariu, toate in cautare unui loc cit mai indraznet intr-o competitie de senioare dupa ani buni plini cu rezultate remarcabile la categorii de virsta inferioare. Si confirmarea a venit de la marea maestra internationala Alina Motoc, care si-a depasit conditia (a plecat ca favorita nr.11 in concurs) si a terminat pe pozitia a sasea cu 6.5 puncte acumulate in cele noua runde, la jumatate de punct de cistigatoarea si prima favorita din concurs, lituanianca Viktorija Cmilyte. Rezonabil s-a prezentat apoi juna de 18 ani, maestra internationala Iosefina Paulet, care a plecat ca favorita nr. 15 si a terminat pe locul 19 cu 5 puncte acumulate, pozitia a 24-a fiind "retinuta" de cealalta maestra internationala ieseana, Smaranda Padurariu, cu 4,5 puncte acumulate, plecata fiind din postura de favorita nr. 21. Avind un fond de premiere de 4.000 de euro pentru ocupantele primelor opt pozitii (1.000 au revenit cistigatoarei), Motoc a fost singura ieseanca care a obtinut si un premiu in bani, echivalent a 300 de euro. Cele trei sportive continua competitia la Predeal cu Europenele de sah blitz.