Aproape de o mare surpriza

duminică, 12 noiembrie 2006, 23:09

Dupa ce-au invins la Iasi cu 16 goluri avans, HCF a luat la pret de matineu tinara echipa ieseana in partida de ieri dar a avut parte de o surpriza cita vreme iesencele au fost dopate psihic de antrenorul Jean Lupan vizavi de potentialul lor si au facut cel mai bun joc al lor de cind a inceput campionatul. Asa se face ca LPS-ul a condus in prima repriza o echipa cu aspiratii la revenirea urgenta in Liga Nationala, avea avantaj pe tabela in min. 23 (13-9) si a plecat cu avans minim la vestiare. Echilibrul a fost dominant si in partea a doua si in min. 57 inca se mai inregistra egalitate la 27. „Cristescu a prins bine in poarta, chiar si doua aruncari de la 7m, fetele au fost mai dezimvolte si asta s-a vazut. Sint multumit in general de prestatia echipei desi au mai fost si greseli in aparare sau atunci cind n-am reusit sa profitam la maxim de cele 16 minute de penalizare a adversarului.”, ne-a declarat antrenorul Lupan despre aceasta partida. Pentru LPS golurile au fost marcate de Obreja (10, 2 din 7m), Daninfeld (5), Dumitrascu (4), Asofiei (3), Zaborila (2), Enea (1), Alexa (1) si Obada (1).
In celelalte partide ale etapei a 11-a s-au inregistrat rezultatele: CSM Sf. Gheorghe – Oltchim II Rm. Vilcea 48-27 si CSM Ploiesti – Stiinta Bacau 34-21. Activ Ploiesti a stat.
Campionatul se intrerupe pentru o actiune a lotului national de tineret si se va relua pe 10 decembrie dupa urmatorul program: Oltchim II Rm. Vilcea – HCF P Neamt, LPS Iasi – CSM Ploiesti si Stiinta Bacau – Activ Ploiesti.