Au rabufnit dupa pauza

duminică, 27 februarie 2011, 21:53

Dupa cinci runde desfasurate in acest an, echipa ieseana de handbal continua sa fie neinvinsa si cel mai important succes a fost obtinut simbata, pe terenul uneia dintre contracandidatele la barajul de promovare. Chiar daca au inceput jocul mai greu, oaspetii au rabufnit in partea doua cind si-au dominat copios adversarul si l-au condus pina la noua lungimi, atit cit s-a inregistrat cu un minut inaintea fluierului de final (scor 22-31). "Echipa a fost timorata in prima repriza dar jocul s-a schimbat dupa pauza. Apararea a functionat mult mai bine prin inchiderea culoarelor centrale, portarul Virlan a avut si el citeva interventii bune si asa ne-am desprins.", a precizat antrenorul Costel Schender. In conditiile in care golgeterul Caciuc n-a marcat decit de doua ori in prima repriza iar de la 7 m s-au ratat din nou patru din cele cinci aruncari, iesenii au reusit sa se impuna pentru ca jocul a mers altfel in partea secunda iar doi dintre evidentiatii ultimelor runde, Ciocoiu si Oniga, au continuat sa evolueze in aceeasi nota. "Sint multumit de prestatia echipei in ultima vreme si sper sa ne mentinem pe aceeasi linie pina la finalul sezonului", a mai adaugat Schender, care a gasit si un port-bonheur pentru echipa sa, managerul sponsorului M&R, Marioara Mihalcea, care a fost prezenta la Galati alaturi de echipa, dupa ce asistase saptamina trecuta si la victoria impotriva echipei CSM Focsani.

Pentru Politehnica au marcat: Caciuc (10 goluri, 1 din 7m), Ciocoiu (7), Oniga (6), Burdun (4), Dumitrache (3), Velicu (1).

Echipa ieseana va avea o pauza mai lunga, pentru ca nu este programata runda viitoare, iar campionatul se intrerupe pina pe 26 martie.

Celelalte rezultate ale etapei a XVII: LPS Piatra Neamt – Bucovina II Suceava 31-34 (16-16) si CSM Focsani – HC Vaslui 16-19 (8-10). Stiinta II Bacau a stat.

Etapa viitoare (5 martie): HC Vaslui – Univ. Galati, Bucovina II Suceava – CSM Focsani si Stiinta II Bacau – LPS P. Neamt. Politehnica Iasi sta.