Cu capul sus!

vineri, 19 februarie 2010, 00:12

FC Liverpool: Reina – F. Aurélio, Agger, Skrtel, Carragher  – Aquilani (’75 – Pacheco), Mascherano – Riera (’63 – Babel), Gerrard, Kuyt – N’Gog (’89 – Lucas). Antrenor: Rafael Benitez.

Unirea: Arlauskis – Maftei, Galamaz, Fernandes, Brandan –  Paraschiv (’86 – R. Gomes)- Onofras (’75 – Marinescu), Paduretu (’90 – Rusescu), Apostol, Frunza – Bilasco. Antrenor: Ronny Levy.

Arbitri: Eric Braamhaar – Wilco Lobbert, Rob van de Ven / Pol van Boekel, Ed Janssen.

Cartonase galbene: Mascherano / Fernandes, Brandan.

1-0, min. 81: actiune pe partea stinga a lui Babel, balonul trimis in careu este recentrat de Pacheco si N’Gog inscrie cu capul din 6 metri.

Primele minute ale meciului nasteau intrebarea: cind vor intepa prima data "cormoranii" poarta lui Arlauskis, asta fiindca in secunda 29 portarul lituanian a fost pus la grea incercare de catre Gerrard. Mai apoi, ocaziile de poarta s-au rarit simtitor, in ciuda dominarii autoritare a gazdelor, deoarece indesitul compartiment median al Unirii a inchis multe culoare spre poarta, ba chiar s-a incercat si un joc de pase la mijlocul terenului, pentru a usura sarcina fundasilor centrali. De ocazii ale romanilor nu putea fi vorba, deocamdata, Bilasco si uneori Frunza fiind izolati in terenul advers. Dupa un sfert de ora in care presiunea engleza parea sa scada, iar Unirea sa reuseasca ceva presing, spre finalul reprizei au venit minute grele pentru apararea lui Ronny Levy, in care cornerele s-au succedat ametitor. Unirea a scapat la un sut violent al lui Mascherano si la o reluare a lui N’Gog, iar loviturile libere executate de Fabio Aurélio provocau frisoane. Si astfel, prima repriza s-a incheiat fara nici un gol (desi raportul de suturi a fost 11-2 iar cel de cornere 10-0), ceea ce a provocat rumoare in tribunele stadionului "Anfield Road".

Dominarea "cormoranilor" a continuat vreo cinci minute dupa pauza, interval in care s-a consemnat doar un sut pe linga poarta al lui Gerrard, insa Unirea pare mai bine organizata. O incursiune a lui Paduretu, la capatul unei faze bine lucrate de Paraschiv, Apostol si Bilasco se soldeaza cu primul corner la poarta lui Reina, acelasi jucator sutind sanatos aproape de tinta in min. 60. In ciuda faptului ca Unirea a inceput sa prinda curaj, Rafa Benitez a dat dovada ca este un mare antrenor, introducind jucatorii care aveau sa decida meciul: Ryan Babel, care a semanat panica pe partea stinga si foarte tinarul Dani Pacheco, cei doi contribuind la golul marcat de obscurul N’Gog. In conditiile unui arbitraj prietenos, Unirea a scapat cu o infringere la limita pe terenul uneia dintre cele mai temute echipe din Europa si mai trage sperante intr-o surpriza, joia viitoare, pe stadionul "Steaua".

CAS

Sahtar a pierdut la Londra

Celelalte rezultate inregistrate in prima mansa a 16-imilor Europa League: Rubin Kazan – Hapoel Tel Aviv 3-0. Buharov (’14, ’23), Semak (’59); Bruges – Valencia 1-0. Kouemaha (’56); Ajax Amsterdam – Juventus Torino 1-2. Sulejmani (’17) / Amauri (’32, ’58); Villarreal – Wolfsburg 2-2. Senna (’43), Ruben (’85) / Grafite (’65, ’74 – penalty); Standard Liège – Red Bull Salzburg 3-2. Witsel (’66 – penalty, ’82), de Camargo (’80) / Janko (‘4, ’45); Twente Enschede – Werder Bremen 1-0. Janssen (’39); OSC Lille – Fenerbahçe Istanbul 2-1. Balmont (‘3), Frau (’52) / Vederson (‘5);  Athletic Bilbao – Anderlecht Bruxelles 1-1. San José (’58) / Biglia (’35); FC Copenhaga – Olympique Marseille 1-3. Grønkjær (’79 – penalty) / Niang (’72), Ben Arfa (’84), Kaboré (’90); Panathinaikos Atena – AS Roma 3-2. Salpingidis (’67), Christodoulopoulos (’84), Cissé (’89)  / Vucinic (’29), Pizarro (’81 – penalty); Atletico Madrid – Galatasaray Istanbul 1-1. Reyes (’23) / Keita (’77); FC Fulham – Sahtar Donetk 2-1. Gera (‘3), Zamora (’63)  / Adriano (’32). Rat (S) a fost integralist; SV Hamburg – PSV Eindhoven 1-0. Jansen (’26 – penalty); Hertha Berlin – Benfica Lisabona 1-1. J. Garcia (’33 – autogol) / di Maria (‘4). Meciul Everton – Sporting Lisabona (2-1) s-a disputat marti.