Distractie cu vrincenii

joi, 29 septembrie 2011, 22:03

Handbalistii de la Politehnica Iasi au tras invatamintele necesare dupa dusul rece suferit la primul meci disputat pe teren propriu, cind au cedat in fata echipei secunde a Universitatii Bucovina Suceava. Ieri, la a doua aparitie stagionala in Sala LPS, avind un joc mult schimbat in bine, iesenii au "legat" succesul inregistrat duminica, la Alexandria, in runda a doua a Diviziei A, cu o noua victorie la scor, 27-14 (13-7) cu CSM Focsani 2007. Meciul s-a incalzit greu, in minutul 12 tabela aratind 2-2, cu doar doua goluri inscrise din actiune! Pastrind apararea, incluzind aici si prestatia lui Mitrofan, la cote bune in fata unui atac focsanean lipsit de talie si forta, gazdele si-au imbunatatit apoi ofensiva, evolutia buna a extremelor Sahin si Nemenco (fiecare cu cite patru reusite in prima repriza) si a pivotului Oniga (trei) simtindu-se imediat. Astfel, chiar daca primul gol din zona interilor  a fost inscris de ieseni abia in minutul 23, Poli s-a desprins lejer, ajungindu-se la 13-5 in minutul 27. Actul doi, in care Saracila, autor a patru goluri, l-a secondat cu brio pe Nemenco, a curs aproape intr-un singur sens pina in minutul 45, elevii lui Florin Spiridon si Ioan Zepciuc oprind motoarele la 23-10. Drept urmare, ultimul sfert de ora a adus aminte de startul cenusiu, atit prin scorul partial (4-4), cit si prin multiplele erori facute de ambele parti. Tragind linie, victorie la scor, care da sperante pentru viitor.

La Poli au jucat Mitrofan, Torica; Nemenco (9 goluri, 4 din 7 metri), Sahin 5, Saracila 4, Oniga 3, G. Dumitrache 2, Ilie Burdun 2, Ciocoiu 2, Dospinescu, Lapusneanu, Sabau, St. Dumitrache, Anita.