Doar o remiza

duminică, 26 septembrie 2010, 22:14

Constienta ca va avea in fata un adversar omogen care joaca de citiva ani in aceeasi formula, Politehnica s-a temut de meciul cu CSM Focsani si pina la urma asteptarile s-a adeverit, partida incheindu-se la egalitate. "Din pacate se simte lipsa de omogenitate la noi. Se lucreaza la antrenamente insa la meciuri jucatorii isi pierd capul. Cel mai mult s-a gresit in aparare din lipsa de comunicare insa nici poarta nu ne-a ajutat si s-au luat din nou din extrema aproape jumatate dintre golurile marcate.", a declarat Costel Schender, antrenorul echipei care a inceput bine, a condus cu 5-1 si 6-2 dupa primele zece minute apoi a cedat si a plecat condusa la vestiare. In partea a doua studentii au preluat conducerea dincolo de jumatatea reprizei insa nu s-au putut desprinde iar victoria le-a scapat printre degete cind mai erau zece secunde, la o faza in care Caciuc a nimerit bara, singur de pe semicerc.

Pentru Politehnica au marcat Velicu (9 goluri, 6 din 7 m plus alte doua ratate), Caciuc (8, 1 din 7m), Dumitrache (4), Burdun (3), Oniga (2) si Sabau (1).

Pentru ca perioada de transferuri tine pina in februarie, conducatorii ieseni incearca sa rezolve in perioada urmatoare legitimarea unui jucator de 19 ani din Rm. Vilcea, care a mai jucat la HC Sighisoara. Evoluind pe postul de conducator de joc tinarul handbalist s-a pregatit saptamina trecuta cu iesenii si l-a convins pe antrenorul iesean de oportunitatea transferului.

Celelalte rezultate ale etapei a III-a: HC Vaslui – LPS Piatra Neamt 36-30 (18-16) si Bucovina II Suceava – Stiinta II Bacau 39-35 (20-21). Universitatea Galati a stat.

Etapa viitoare (simbata, 2 octombrie): LPS P. Neamt – Bucovina II Suceava, CSM Focsani – HC Vaslui, Universitatea Galati – Politehnica Iasi. Stiinta II Bacau sta.

1. HC Vaslui      3          2          0          1          87-85    4

2. Poli Iasi         3          1          1          1          64-55    3

3. CSM Focsani 2          1          1          0          52-47    3

4. Univ Galati     2          1          0          1          60-44    2

5. Bucovina II Suceava  2          1          0          1          62-63    2

6. LPS P. Neamt            3          1          0          2          77-103  2

7. Stiinta II Bacau           3          1          0          2          67-72    1*