Era sa se reverse Prutul!

marți, 08 noiembrie 2011, 21:31

In ultima perioada, Clubul Sportiv Municipal Studentesc (CSMS) Iasi si-a facut o obisnuinta in a disputa, saptaminal, un meci-scoala lejer. De obicei, adversarii erau fie juniorii A ai clubului, care conduc seria din care fac parte in Campionatul National rezervat categoriei lor de virsta, fie formatii fruntase din Liga a IV-a, care cocheteaza cu promovarea, partidele disputindu-se in Copou. Ieri, CSMS a schimbat registrul jocurilor numite "in familie", evoluind in deplasare, la Prisacani, o comuna aflata la 30 de kilometri de Iasi in care s-a inaugurat o baza sportiva. Adversara gruparii care are ca obiectiv promovarea in Liga I a fost Prutul Prisacani, echipa clasata pe penultimul loc al seriei I a Ligii a V-a iesene, ultimul esalon fotbalistic intern, cu o singura victorie obtinuta in opt jocuri, in care a inscris noua goluri si a primit 21(!).  In ciuda diferentei nete de statut dintre cele doua formatii, scorul inregistrat la sfirsitul primei reprize a uluit  asistenta, Prutul conducind cu 1-0!!! Sapuniti serios la pauza de antrenorul Ionut Popa, care a amenintat ca va programa un antrenament extrem de dur imediat dupa intoarcerea in Iasi, jucatorii ieseni s-au trezit in actul doi (care, ca si prima jumatate a meciului, a avut o durata de 30 de minute), cind au inscris de trei ori. Trebuie precizat ca oaspetii au avut iarasi o echipa ciuntita serios de accidentari, ultimul intrat in grupul indisponibililor fiind Vasile Ghindaru, care, dupa jocul bun facut cu Victoria Branesti, a iesit iarasi din circuit.

Altfel, CSMS va avea astazi doua antrenamente, dupa sedinta de pregatire programata in cursul serii fiind prevazuta intrarea in cantonamentul existent la stadionul "Emil Alexandrescu". Echipa ieseana va pleca joi la Constanta, cu autocarul, ultimul antrenament dinaintea partidei din etapa a XIII-a a Ligii a II-a de fotbal, cu Sageata Navodari, programata simbata, de la ora 11:00, urmind a se derula in orasul de la malul Marii Negre.