Romania: Lobont – Ogararu, Tamas (’78 – M. Constantin), Goian, Rat – Fl. Petre (’65 – Bucur), Margaritescu, Cocis – Dica – Marica (’73 – Mazilu), D. Niculae. Antrenor: Victor Piturca.

Albania: Beqaj – Lila, Curri, Dede, Vangjeli (’41 – Kapllani)  – Skela, Bulku, Duro (’79 – Hyka), Lala, Haxhi – Bogdani (’83 – Bakaj). Antrenor: Otto Baric.

Arbitri: Edo Trivkovic – Zeljko Novosel, Robertino Dujela (Croatia).

Cartonase galbene: Marica / Curri (2), Dede (2), Vangjeli.

Cartonase rosii: Curri (’61), Dede (’71).

1-0, min. 22: Dica, de la 6 metri, sub bara, din centrarea lui Cocis de pe partea dreapta.

2-0, min.53: Tamas, sut prin surprindere, cu pamintul, din lovitura libera de la 25 metri.

3-0, min. 63: D. Niculae, din apropiere, din centrarea lui Petre.

3-1, min. 65: Kapllani scapa de Goian si Tamas si inscrie pe centrul portii.

4-1, min. 67: la prima sa actiune, Bucur sprinteaza pe dreapta, centreaza pentru Niculae, care marcheaza ca la antrenament.

5-1, min. 69: Marica, din penalty, la un fault comis asupra lui Rat.

6-1, min. 71: Dica, din penalty, Marica fiind faultat de Dede.

Pe vremuri, un meci cu Albania era un chin pentru spectatori si telespectatori, indiferent daca se juca amical sau oficial. Romanii trebuiau sa faca fata unei aparari tip "arici" sau "calareti spanioli", iar faulturile si obstructiile verilor nostri de pe filiera traco-ilira erau tot atit de dese ca auturile. Acum, Albania lui Otto Baric ne-a aratat cum a reusit sa incurce socotelile bulgarilor.

La meciul de inchidere a campaniei de calificare a tricolorilor pentru Euro 2008, romani si albanezi au contribuit din plin la un spectacol pe care publicul prezent pe muribunda arena bucuresteana il meritau pe deplin. Un rol insemnat l-a avutabordarea ofensiva preconizata lui Piturca, cu un singur inchizator (Margaritescu),desi selectionerul il avea pe banca si pe Ovidiu Petre. In concluzie, tricolorii au realizat multe faze spectaculoase, dar s-au lasat si descoperiti in fata jocului combinativ al oaspetilor, care au avut trei mari ocazii in prima repriza.

De partea cealalta, Dica s-a aratat in crestere de forma, in contrast cu ceilalti doi jucatori ofensivi, Marica si Niculae, astfel explicindu-se scorul de numai 1-0, inregistrat la pauza. Nimeni nu se astepta, insa, la macelul din repriza secunda. Mai intii, Baric a sacrificat un fundas pentru a introduce al doilea virf. Tactica a dat pentru inceput roade, portarul Lobont fiind nevoit sa plonjeze in fata lui Duro. Insa, dupa zece minute de la golul surprinzator al lui Tamas, albanezii au pierdut amindoi fundasii centrali, tricolorii oprindu-se la 6-1, cu doua obiective realizate: locul I in grupa si spectacolul final oferit publicului

Locul I, cu trei puncte avans!

S-a zvonit ca Germania a pierdut premeditat meciul cu Cehia pentru a evita postura de cap de serie la turneul final. Iata, insa ca Olanda, care s-a trezit in aceasta situatie, in "selecta" companie a Greciei, Elvetiei si Austriei, ii calca pe urme.

"Portocala mecanica" a pierdut in Belarus cu 1-2. Au marcat: Buliga (’49), Koritko (’65) / van der Vaart (’89). In celalalt meci al grupei G: Slovenia – Bulgaria 0-2, prin golurile marcate de Gheorghiev (’81) si Berbatov (’84).