Finala gigantilor

duminică, 15 mai 2011, 21:50

Primul meci, disputat simbata, s-a incheiat cu victoria oaspetilor, cu 89-79 (42-43). Primul sfert a fost echilibrat, dar in final gazdele si-au impus superioritatea (29-21).  La reluare, U Mobitelco a egalat in doar doua minute, 29-29, echipa fiind mobilizata si de scandarile celor aproximativ 50-60 de suporteri clujeni. Burlacu a readus speranta de la 3 puncte, 32-29, dar Krstanovici a readus egalitatea, 32-32. Apararea ardelenilor nu a gasit antidot impotriva lui Burlacu, 37-33, care avea 16 puncte marcate in minutul 15. Au urmat momente confuze, inclusiv in arbitraj, de care ploiestenii au stiut sa profite rapid, oblingindu-si adversarii sa intre la time-out, 41-34 (min. 16). Partida s-a reechilibrat spre pauza mare, 43-42, doi jucatori fiind in prim-plan dupa 20 de minute, Burlacu, respectiv Dykes, ambii cu cite 18 puncte  Confruntarea a fost la fel de incrincenata si in sfertul trei. Cu patru minute inaintea ultimei pauze, ardelenii se aflau inca in avantaj, 53-57, acestia platind tribut totusi ratarilor de la aruncarile libere. Prahovenii au facut eforturi sa revina, care au fost recompensate in minutul 29, 62-60, dupa o tripla a lui Qarraan. Scorul la ultima pauza, 66-60. In sfertul patru ambele echipe au lasat garda jos. Cu trecerea timpului, apararile au fost din ce in ce mai neglijate, jucatorii punind accentul doar pe ofensiva. CSU Ploiesti a continuat sa domine, dar la limita, 70-69 (min. 33). La acest scor, Levente Szijarto l-a faultat pe Dykes, dar a fost mult mai afectat fizic decit adversarul clujean, fiind nevoie de interventia medicala pe teren si schimbarea jucatorului. Efortul si-a spus treptat cuvintul, cele doua echipe dind semne de oboseala in ultimele minute ale partidei. Mihai Silvasan a dat lovitura de la trei puncte, cind mai erau patru minute, 70-72, iar finalul a apartinut ardelenilor, care s-au distantat la zece puncte. Primul meci al finalei a "stralucit" doar pentru un singur jucator al campioanei, Catalin Burlacu (24), in timp ce clujenii au avut doi realizatori constanti, Dykes si Silvasan (26). MVP-ul partidei a fost americanul Kyndall Dykes, autor a 36 puncte, 9 recuperari si doua pase decisive.

Al doilea meci, s-a incheiat cu o victorie clara a campionilor, cu scorul de 82-69 (39-39) care au egalat la scorul general. Fata de primul meci al finalei, cele doua adversare au accentuat apararile, astfel ca scorul primului sfert a fost unul destul de mic, 17-15, dupa zece minute echilibrate, cu ambele formatii la conducere. In sfertul secund, balanta a inclinat de asemenea pentru fiecare echipa (18-20, min 13 si 24-20, min. 14). Gazdele s-au distantat la 28-23, dar clujenii au echilibrat jocul si au intrat la pauza cu scor egal. Din pacate pentru ei, oaspetii nu au contat prea mult dupa pauza mare, ploiestenii cistigind cu o diferenta de 13 puncte. Cei mai buni marcatori ai meciului au fost Ford (20), Westrol (16) si Burlacu (16) – de la Asesoft – respectiv, Silvasan (19), Krstanovic (16) si Dykes (16).  Meciurile trei si patru ale finalei se vor desfasura, la Cluj, in 21 si 22 mai, celelalte trei partide ale ultimului act din campionat se vor derula alternativ, la Ploiesti (28 mai), Cluj (1 iunie) si Ploiesti (5 iunie). Cele doua echipe se confrunta in finala pentru a patra oara in ultimele sase sezoane, prahovenii avind cistig de cauza de fiecare data. in sezonul 2007-2008, campioana a fost decisa, in premiera pentru baschetul romanesc, dupa sapte meciuri.

In finala mica, tot simbata, la Medias, Steaua Turabo Bucuresti a invins formatia Gaz Metan, scor 90-73 (53-38), in primul meci din cele trei programate. Meciul doi va avea loc in 18 mai, la Bucuresti, iar cel decisiv, daca va mai fi cazul, in 22 mai, din nou la Medias. (MEDIAFAX)