Fiorentina pierde la loto

joi, 01 mai 2008, 23:28

Zenit St. Petersburg – Bayern München 4-0 (in tur, 1-1). Pogrebniak (‘4, ’73), Zirianov (’39), Faizulin (’54). Asa cum era de asteptat, germanii au atacat din primul minut, rusii scotind de pe linia portii un balon trimis de Klose. Insa antrenorul Zenitului, Dirk Advocaat, convins de forta adversarului, a aplicat tactica unui joc de aparare si, la prima iesire din jumatatea proprie, Pogrebniak a obtinut si a transformat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri. Bavarezii au continuat sa atace, si pe o contra, Rodriguez l-a gasit pe Zirianov in centrul careului, care a marcat fara nici un complex. A fost momentul in care formatia lui Ottmar Hitzfeld s-a taiat. Neglijind o aparare indeobste solida, germanii s-au mai trezit surprinsi in doua rinduri, iar Pogrebniak l-a egalat pe Luca Toni in fruntea golgeterilor Cupei UEFA. Din pacate pentru el, va lipsi in finala pentru ca a primit un cartonas galben si nu va juca in ultimul act. Si daca Manchester United va sustine finala Ligii Campionilor la Moscova, campioana Rusiei va lupta pentru cel de-al doilea trofeu european pe 14 mai la… Manchester. Nu pe "Old Trafford", ci pe "City of Manchester!

Fiorentina – Glasgow Rangers 0-0 (0-0), 2-4 la lovituri de departajare. Echipa scotiana a jucat la fel cum a facut-o in sfertul cu Sporting Lisabona (0-0 acasa, 2-0 in deplasare): aparare densa, pe alocuri supranumerica, in speranta ca va da lovitura in final. Semnificativ este faptul ca primul sut cadrat al elevilor lui Walter Smith a aparut in min. 78 (Davis). Cu Mutu bine pazit, Fiorentina nu a stiut sa desfaca lacatul defensiv al britanicilor, nici macar din lovituri libere, romanul fiind de doua ori aproape sa transeze meciul. Cea mai mare ocazie a aparut de la cine se astepta mai putin, voleul lui Ujfaluši, iar in min. 81, la o gafa defensiva a violetilor, un sut bine plasat al lui Whittaker sa fie aproape de lovitura de gratie. S-a intrat in prelungiri, din care retinem un voleu al lui Mutu (‘107) deviat in corner de Cuellar, eliminarea lui Daniel Cousin (Glasgow) doua minute mai tirziu, care a primit al doilea "galben" pentru o lovitura de cap aplicata lui Liverani si parada lui Frei la executia lui Nacho Novo din min. 119. Loteria finala a fost un adevarat thriller: Frei a aparat prima lovitura a lui Ferguson, dar Liverani a tras slab si Alexander a aparat, iar Vieri a sutat peste poarta. Nacho Novo a semnat calificarea scotienilor, Mutu nemaiajungind la punctul de la 11 m. Au mai transformat: Whittaker si Papac, respectiv Kuzmanovic si Montolivo.