Suedia: Issaksson – Alexandersson, Mellberg, Lucic, Edman – Wilhelmsson (’68 – Jönson), Linderoth, Kählström (’86 – Elmander), Ljungberg – Ibrahimovic (’46 – Allbäck), Larsson. Antrenor: Lars L?gerbäck.
Paraguay: Bobadilla – Caniza, Caceres, Gamarra, Nu?ez – Bonet (’80 – Barreto), Acu?a, Paredes, Riveros (’62 – Dos Santos) – Santa Cruz (’63 – Lopez), Valdez. Antrenor: Anibal Ruiz.
Arbitri: Lubos Michel – Roman Slysko, Martin Balko (Slovacia).
Cartonase galbene: Linderoth, Lucic, Allbäck / Caniza, Acu?a, Paredes, Barreto.
1-0, min.88: Ljungberg, cu capul, din centrarea lui Elmander si recentrarea lui Allbäck.
Suedezi navalind din primele minute spre poarta lui Bobadilla. Paraguayeni excelind in start la capitolul „gioale”. Reechilibrare a jocului la mijlocul primei reprize. Paduri de picioare in ambele careuri. Zmeie inaltate din corner, spre careul sud-american. Lansari in adincime suedeze cu incapatinare nordica, dar fara fantezie. Fantezie latina limitata doar la Valdez si Santa Cruz. Suturi spre ambele porti cu nemiluita, demne de orice transformeur de rugby. Portari cascind de plictiseala, atit din pricina impreciziei atacantilor, cit si a fermitatii apararilor. Flegmaticul si rispitorul Ibrahimovic. Sfirsitul primei parti.
Ibrahimovic, out. Paliturile se intetesc, plesensc tibiile. Bobadilla se trezeste, la un sut din lovitura libera semnat Larsson. Lobul lui Allbäck peste portar, Caniza salveaza de pe linia portii: ocazia meciului. Suedezii nu se inteleg. Paraguayenii sint de neinteles: accepta dominarea nordicilor, desi au un punct mai putin. Bobadilla scapa ieftin la o semifoarfeca a lui Allbäck. Si golul lui Ljungberg. Fotbal homeopatic.