Gripa ne-a furat victoria

luni, 22 februarie 1999, 00:00

Simbata, etapa a III-a a returului Diviziei A de volei feminin a programat la Brasov partida dintre Romradiatoare si Penicilina Iasi. Desi oaspetele porneau cu prima sansa in aceasta intilnire, la final elevele lui Tanase Tanase si-au trecut in cont victoria cu scorul de 3-1. Principalul adversar al iesencelor a fost, insa, nu echipa brasoveana, ci gripa careia i-au cazut victime citeva din jucatoarele de baza ale Penicilinei. Asa cum ne-a declarat antrenorul Nicu Roibescu, imediat dupa sosirea la Brasov, Cezara Ruxandoiu si Andreea Cotoranu au cazut la pat, cu febra mare, iar alte citeva jucatoare au dus raceala "pe picioare". In aceste conditii, e clar ca randamentul echipei a fost mult diminuat si obiectivul propus, obtinerea unei victorii sub Timpa, nu a putut fi indeplinit. Tehnicianul iesean considera ca, in conditii normale, Penicilina ar fi trebuit sa cistige acest meci, Romradiatoare nefiind o echipa de o valoare deosebita. Primul set a fost dominat de oaspete, care au condus aproape tot timpul (4-3, 4-10, 18-19), atacurile reusite facind ca la final de set scorul sa le fie favorabil, 18-25, dupa 19 minute de joc. In setul doi, gazdele urmind intocmai indicaþiile date de principalul Tanase Tanase, reusesc sa se impuna clar in fata iesencelor (4-0, 9-1, 18-11), adjudecindu-si-l cu 25-19, dupa 19 minute. Setul al treilea se desfasoara in acelasi ritm impus de gazde, care au reusit sa conduca pe intreaga sa durata (4-3, 12-10,15-10, 23-19), in final cistigind cu 25-19, dupa 18 minute. In ultimul set al meciului, brasovencele, prestind un joc eficient, reusesc sa tina la distanta echipa ieseana, trecindu-si fara probleme in cont si aceasta ultima parte a jocului dupa doar 16 minute. Pentru aceasta partida, principalul Tanase Tanase a contat pe urmatorul sextet: Vepric – Curca, Viju, Nedelcu, Postelnicu, Lazar, pe durata partidei mai evoluind Marginas, Oprisan, Casvean, Patrascu. Oaspetele au inceput in urmatoarea formula: Dochia – Giurgea, Dulceanu, A. Popa, T. Popa, Formagiu. Au mai jucat Simion, Dulcianu, Androhovici, Giurgea. In momentul de fata, se depun toate eforturile ca jucatoarele noastre sa fie recuperate din punct de vedere medical pina la meciul de simbata, cu Dinamo, care se anunta foarte important. (Melania GAVRILA, Ion TEODOR)
Celelalte rezultate ale etapei: RATB – Univeristatea Craiova 3-1; Metal 33 Bucuresti – Unic Piatra Neamt 3-0; Rapid – Dacia Pitesti 3-1; Dinamo Bucuresti – Universitatea Cluj 3-0; Universitatea Bacau – Braiconf Braila 3-0. Etapa urmatoare (27 februarie): Romradiatoare Brasov – RATB (in tur 0-3); Penicilina – Dinamo (0-3); Universitatea Cluj – Universitatea Bacau (0-3); Braiconf – Rapid (0-3); Dacia – Metal 33 (2-3); Unic Piatra Neamt – Universitatea Craiova (1-3).
Inca o victorie a Gabrielei Mihalcea
In prima zi a Campionatelor Nationale de atletism indoor, ieseanca Gabriela Mihalcea a cistigat proba de saritura cu prajina, cu o performanta de doar 3.80 metri. Atleta ieseana nu a evoluat in plenitudinea fortelor, ea acuzind o puternica raceala. Astfel, sportiva de la C.S.Politehnica a efectuat o singura saritura, suficienta insa pentru a cistiga titlul national. Dintre celelalte rezultate inregistrate in prima zi, se remarca recordul national la 5 km mars stabilit de suceveanul Liviu Casandra. Invingatorul a incheiat cursa in timpul de 19 minute 02’17”. (D.S.)