In sfirsit, victorie ieseana

duminică, 21 octombrie 2007, 22:02

Poli: Lazar, Onica, Coseru – Bisoc, Alexa – St. Drusca, Finariu, Pislaru – Mocanu, Hodoroaba – Slabutu, Cernesu, Manole, Vacaru – Graur. Au mai jucat: Varzari, Zaharia, Croitoru, Varvaroi, Grigoras, Em. Drusca.

Au marcat: Lazar (’12 – eseu netransformat de Mocanu), Mocanu (’37 -l.p.) / Fintinaru (l.p. – ’51), Paraschiv (l.p. – ’68).

Daca ne abtinem de la comparatii cu Cupa Mondiala din Franta, Poli-Agro a facut o prima repriza foarte buna in meciul cu formatia timisoreana, bine intarita cu jucatori de la defuncta Contor Zenner Arad. Iesenii au cistigat foarte multe baloane, iar oaspetii au trecut rareori in 22-ul echipei iesene. Terenul mizerabil a influentat calitatea jocului, dar chiar si in aceste conditii, echipa pregatita de Constantin Verives ar fi putut, cu mai multa atentie, sa mai inscrie 1-2 eseuri pina la pauza.

Insa, in repriza secunda, jocul a avut o alta fata: Iesenii s-au apropiat de buturile adverse doar in ultimele cinci minute, pina atunci repriza fiind dominata clar de elevii lui Danut Borzas. Din cele cinci oportunitati excelente de penalitati,.banatenii au transformat doar doua (o lovitura a nimerit bara!) si totul s-a incheiat cu explozia de bucurie a rugbistilor ieseni, care au obtinut prima victorie din acest sezon.

La sfirsitul partidei, tehnicianul oaspetilor a acuzat ghinionul, precizind ca ar fi dorit o victorie cu bonus la Iasi, in timp ce Constantin Verives s-a aratat extrem de suparat atit in legatura cu evolutia elevilor sai din repriza secunda, cit si de conditiile precare de pregatire ale rugbistilor sai, inimaginabile pentru o echipa de prim esalon.

In aceeasi etapa, din seria a II-a, s-au mai inregistrat rezultatele: Farul – Steaua 6-10, Bucovina Suceava – CFR Brasov 41-17. In seria I: CSM Baia Mare – Dinamo 3-15; "U" Cluj – RC  Birlad 56-10; Olimpia – Grivita 27-7.

Etapa viitoare (miercuri, 24 octombrie): Dinamo – "U" Cluj, RC Birlad – Olimpia, Grivita – CSM Baia Mare (seria I), Steaua – Poli Agro Unirea, RCM Timisoara – Bucovina Suceava, CFR Brasov – Farul (seria a II-a).