Intre borviz si apa chioara

vineri, 21 ianuarie 2000, 00:00

FCM Poli Iasi a debutat cu stingul in acest an, inregistrind un usturator esec in fata unei divizionare C, Apemin Borsec. Chiar daca in repriza secunda iesenii au evoluat mai mult cu rezervele si chiar daca Apemin are mari sanse sa promoveze in acest an, proportiile esecului sint umilitoare pentru blazonul iesenilor. Amanunte despre meci ne-a oferit telefonic antrenorul secund al gruparii din Copou, Dorinel Toiu: "S-a jucat pe un teren acoperit de zapada si in conditiile unui vint puternic. Prima repriza a fost dominata de noi, fara sa reusim sa inscriem. Am inceput meciul cu ceea ce se prefigureaza a fi echipa de baza: A. Stoian – Acatrinei, D. Constantin, Paraschiv, Urdaru – Nita, Medeleanu, I. Radu, Ionescu – Andries, Serban, cu mentiunea ca ultimul a jucat racit, ceea ce s-a resimtit. In plus, nu l-am utilizat, alaturi de portarii Calinescu si Ambrosie, nici pe Onofras, pe care l-am menajat datorita unor probleme la genunchi. Dupa pauza am jucat in formula: Cimpeanu – Burcea, Enache, F. Sandu, Gheban – Soponariu, Ilie, Vintila, Basascu – Andries, Fieraru. Primul gol l-a inscris ex-ieseanul Tiron, din ofsaid, iar celelalte doua au cazut pe finalul meciului, la al doilea gresind Enache, care a luftat, iar la ultimul mingea a ricosat nefericit din zapada, la un plonjon a lui Cimpeanu. Oricum, chiar daca am avut initiativa si in repriza a doua, experienta celor de la Borsec, la care au jucat Dobrea si Petrache si-a spus cuvintul in fata tinerilor nostri. In ciuda infringerii, testul a fost foarte folositor, in sensul in care ne-am creat o prima impresie in vederea jucatorilor pe care putem conta in viitor". Poate pentru a scuza acest esec si a-l pune doar pe baza formatiei secunde utilizate, antrenorul Toiu a incercat sa ne "serveasca" o "minciunica" copilareasca, el spunind ca toate golurile s-au inscris dupa pauza insa surse veridice din tabara divizionarei C au afirmat ca Apemin a condus la pauza cu 1-0. Dorinel Toiu a mai adaugat ca urmatoarele meciuri amicale ale iesenilor se vor juca tot la Tirgu Neamt, miine cu CFR Pascani si duminica dimineata cu CFR Citadin, dupa aceasta ultima intilnire iesenii urmind a se intoarce acasa. (Ovidiu MINEA)