Ionut Popa ameninta!

vineri, 23 iulie 2010, 21:45

Politehnica a pierdut aseara primul meci amical al verii, iesenii cedind cu 1-2 (0-1), la Cimpulung Moldovenesc, in fata Rapid CFR Suceava, echipa ce activeaza in esalonul trei. Conform oficialilor gruparii din Copou, sucevenii au deschis scorul din penalty, in minutul 6, Poli a egalat prin Palimaru (’51), trei minute mai tirziu marcindu-se golul decisiv al partidei.

Poli a inceput partida in formula Branet – Straut, Ad. Ilie, I. Costache, Eze – Birladeanu, Spiridon, Drida, Cornea – Bilba, Ungureanu. Au mai intrat pe parcurs: Manea, Mihut, Straton, Cuciula, Siminic, Tincu, Dirvaru, Cretu, Palimaru, Liuba, Buhusi, Petcu, Samson si Tecsi, ultimul fiind jucatorul adus in probe de la scoala de fotbal din Cluj. Bujor nu a fost folosit, atacantul invocind unele probleme medicale. La sfirsitul partidei, antrenorul Ionut Popa, cel care coordoneaza pregatirea Politehnicii, a tras un semnal de alarma. "Rezultatul nu ma intereseaza decit pentru blazon. Chiar daca e amical, chiar daca am ratat mult, chiar daca au jucat 25 de jucatori, chiar daca acestia erau obositi, trebuiau sa lupte pentru ca Poli sa nu fie invinsa de o echipa din esalonul trei. Cel mai mult ma ingrijoreaza calitatea lotului. Cu actuala echipa, Poli ar termina pe undeva in jurul locului VIII in seria a II-a! Pentru a ataca obiectivul propus, promovarea, ne trebuie cinci jucatori de valoare, intre care trei mijlocasi. Eu mai astept doua saptamini sa soseasca intaririle promise. In caz contrar, nu-mi pot asuma responsabilitatea de a incerca promovarea". Antrenorul a mai spus ca urmatorul test, cu Delta Tulcea, nu se va mai disputa miercuri, ci joi, inaintea plecarii spre casa, in ultima verificare de la Cimpulung urmind sa nu mai fie folositi toti jucatorii.