Steaua: Zapata – Emeghara, Goian, Rada, Nesu – Croitoru (’46 – Badea), Ov. Petre, Lovin, Nicolita – Dica, Iacob (’60 – Surdu). Antrenor: Marius Lacatus.

Sevilla:  Palop – Alves, Mosquera, Dragutinovic, Adriano –  Poulsen, Keita – De Mul (’61 – Capel), Renato, J. Navas (’88 – Hinkel)  – Kanoute (’68 – L. Fabiano). Antrenor: Manuel Jimenez.

Arbitri: Herbert Fandel – Carsten Kadach, Völker Wezel (Germania).

Cartonase galbene: Emeghara, Rada / Kanoute, Adriano.

0-1, min. 24: Poulsen reia din cornerul executat de Navas, Zapata respinge si Renato reia, nestingherit din 6 metri.

0-2, min. 65: Renato, cu capul din plonjon, dupa ce Alves a facut varza din apararea stelista, centrind perfect.

Zece minute au fost suficiente pentru a arata cine stapineste partida din Ghencea. Nu numai golul marcat de Renato, la care Zapata si Goian au partea lor de vina sustin superioritatea neta a spaniolilor de la Sevilla, dar si cele patru imense ocazii ratate, in prima repriza, cite doua, de Renato si Kanoute, fata de una singura, lovitura de cap a lui Banel Nicolita din minutul 42. Si daca scorul de (doar) 1-0 la pauza poate fi explicat prin jocul atent al celor doi inchizatori, ocaziile ratate de Sevilla arata si grave deficiente ale unei aparari in care nici macar mult-laudatul Goian nu mai reprezinta un punct de echilibru.

Cit despre constructie, absenta totala din jocul Stelei nu mai mira pe nimeni. Poate sa surprinda doar puzderia de pase gresite date de Dica, plasamentul mereu aiurea al lui Iacob, fiindca Banel este de multa vreme o moara care macina in gol cu viteza maxima. Asa ca, pina la urma Steaua se poate declara fericita, in pauza, ca a scapat doar cu 0-1 si ingrozita de tabela imaculata de la Praga.

Nu atit introducerea lui Vali Badea in teren, cit schimbarea asezarii a ameliorat putin jocul Stelei, in primele minute de dupa pauza. Cu Nicolita trecut pe dreapta, cu Dica mai retras, echipa s-a prezentat mai des in careul lui Palop, a avut  o ocazie prin Banel, Mosquero suflindu-i mingea in momentul finalizarii, a beneficiat de citeva cornere si a inscris un gol din ofsaid prin Badea. Atit si-o dunga, pentru ca, numai dupa 20 de minute, Sevilla a spus "capul la cutie", calaii fiind Dani Alves, care i-a ridiculizat pe Nesu si Rada, si acelasi Renato. Asa cum era de prevazut, Steaua s-a stins si stinsa a ramas pina la sfirsit, Zapata salvindu-si echipa de trei goluri.

Sanse mici pentru locul III

Slavia Praga – Arsenal 0-0, un rezultat care dezavantajeaza Steaua

Cu zero puncte din patru partide, cu cruce peste calificarea in optimi, Steaua are palide sperante chiar si la obtinerea locului III, care duce spre Cupa UEFA. Aceasta pentru ca Slavia Praga a izbutit remiza in fata Arsenalului, un rezultat meritoriu, chiar daca din echipa tunarilor au lipsit citiva titulari incontestabili, ca Touré, van Persie, Fabregas, Hleb si Rosicky.

Formatia londoneza a aratat astfel: Almunia – Diarra, Song, Gallas, Clichy – Walcott, Gilberto, Denilson, Diaby – Eduardo (’81 – Eboué), Bendtner (’77 – Adebayor).

Arsenal, avind nevoie doar de un punct pentru a-si securiza calificarea in optimi, nu a fortat, remiza alba convenindu-i de minune. Astfel, pentru calificarea in optimi Steaua are nevoie de o victorie in fata Slaviei, in Ghencea, plus o remiza la Londra, cu "tunarii" (care si cu rezervele sint greu de batut).

Si, in plus, Slavia sa piarda acasa cu Sevilla, echipa care, aproape sigur, va fi calificata inaintea ultimei runde. Astfel sint toate premisele ca fotbalul romanesc sa paraseasca acest sezon european, dupa ultimele zvicniri ale Stelei.

Rezultatele din grupele E, F si G ale Ligii Campionilor

Grupa E: Olympique Lyon – VfB Stuttgart 4-2.  Ben Arfa (‘6, ’37), Källström (’15), Juninho (’90^3) / Gomez (’16, ’56). Marica (S) a intrat in min. 58. Hitzlsperger (S) a ratat un penalty in min. 68; CF Barcelona – Glasgow Rangers 2-0. Henry (‘6), Messi (’43). Clasament: 1. Barcelona – 10 p; 2. Rangers – 7 p; 3. Lyon – 6 p; 4. Stuttgart – 0 p.

Grupa F: Manchester United – Dinamo Kiev 4-0. Piqué (’31), Tevez (’37), Rooney (’76), Cr. Ronaldo (’88). Ghioane (K) a fost integralist; Sporting Lisabona – AS Roma 2-2. Liedson (’22, ’64) / Cassetti (‘5), Pizarro (’89). Clasament: 1. Manchester – 12 p (calificata); 2. Roma – 7 p; 3. Sporting – 4 p; 4. Kiev – 0 p.

Grupa G: Inter Milano – TSKA Moscova 4-2. Ibrahimovic (’33, ’75), Cambiasso (’34, ’67) / Jo (’23), Love (’31). Chivu (I) a fost integralist; Fenerbahçe Istanbul – PSV Eindhoven 2-0. Marcellis (’28 -autogol), Semih (’30). Clasament: 1. Inter – 9 p; 2. Fenerbahçe – 8 p; 3. Eindhoven – 4 p; 4. TSKA – 1 p.

Manchester United si Arsenal sint primele echipe calificate in optimi.