Mai mult scandal, decit fotbal

miercuri, 31 octombrie 2007, 23:29

Meciul considerat drept derby al etapei a XIII-a din Liga I, Unirea Urziceni – Dinamo a fost departe de a satisface orizontul de asteptare. O partida incilcita, in care oaspetii au dominat mai mult, iar gazdele au ripostat pe contraatac.

Faza care a stirnit un intreg scandal s-a petrecut in min. 40, cind mijlocasul gazdelor, Ricardo Gomes, a intrat foarte dur la Gabriel Bostina, atacindu-l cu talpa in zona gitului. Arbitrul de centru Istvan Kovacs a dictat, fara nici un dubiu eliminarea brazilianului, moment in care banca ialomiteana a luat foc, in timp ce Bordeanu a primit si el un cartonas galben, pentru proteste.

Antrenorul Unirii, Dan Petrescu, le-a facut semn jucatorilor sa se retraga de pe teren, dar acestia au refuzat, "Bursucul" parasind suprafata de joc, fara a fi eliminat de arbitru. In schimb, a fost trimis in tribune presedintele Mihai Stoica, extrem de nervos, acesta fiind eliminat pentru ca a sutat o minge in directia bancii dinamoviste.

La iesirea din teren, "Meme" l-a injurat pe Cristian Borcea, presedintele dinamovist, care se afla in tribuna oficiala. Atmosfera exploziva s-a mentinut si in pauza, la tribuna oficiala, unde a avut loc o altercatie intre Stoica si Borcea, primul sarind la gitul oficialului dinamovist si apucindu-l de guler.

Dupa pauza, Dinamo a incercat sa-si fructifice superioritatea numerica, insa cuplul Danciulescu-Niculescu a avut o zi proasta (in special, ultimul), iar lui Cristea nu i-au mai iesit suturile ca in meciurile trecute. Lovitura de gratie putea s-o dea Unirea, in finalul partidei, cind Ciprian Petre, a ratat preluarea intr-o pozitie de gol, la centrarea lui Nicu. Asa ca meciul s-a terminat fara gol, evenimentele din jurul partidei eclipsind putinele faze din teren.

Oltenii se trezira, Steaua a inviat

Ceahlaul Piatra Neamt – Gloria Bistrita 2-0 (1-0). Oprea (’17), Doicaru (’81). Conform "traditiei" acestor intilniri, au cistigat gazdele. Impotriva unei traditii (sa speram) apuse, meciul a fost disputat, iar oaspetii au avut sansele lor de a intoarce soarta meciului.

Universitatea Craiova – Poli Timisoara 2-1 (1-0). Costea (’10), Baird (’77) / Bucur (’71).Oltenii obtinura prima victorie din "epoca Nicolo Napoli", chiar daca jucara din min. 68 in zece jucatori, dupa eliminarea lui Barboianu. Florin Costea a fost "match-winner", dupa ce a inscris un gol de toata frumusetea si a contribuit din plin la cel al victoriei semnat de Michael Baird. Dar nici reusita lui Gigel Bucur n-a fost de lepadat!

Steaua – Otelul Galati 3-1 (2-0). Dica (‘6, 65 – penalty), Semeghin (’32 – autogol) / Szekely (’52). Spectatorii din Ghencea si-au facut cruce cind au vazut ca Steaua a ratat o mare ocazie in primul minut (bara Rada). In minutul 6 era 1-0, iar in min. 32, 2-0, chiar daca Semeghin a trimis mingea in proprie poarta. Oricum, Lacatus pare a-si fi pus din prima amprenta  pe jocul Stelei, schimbat mult in bine, cu Dica in linia de mijloc.

Astazi se joaca inca trei partide: Pandurii Tirgu-Jiu – Rapid (ora 14,00, Kanal D), Farul Constanta – Dacia Mioveni (18,30, Telesport) si CFR Cluj – UTA (20,00, National TV). Marti, la Buzau: Gloria – "U" Cluj 3-2.

1. CFR    12    9    3    0     20-8    30 (A12)

2. Urziceni    13    8    3    2     18-10    27 (A6)

3. Dinamo    13    7    4    2     23-11    25 (A7)

4. Vaslui    13    7    4    2     23-12    25 (A7)

5. Timis.    13    7    4    2     28-20    25 (A7)

6. Rapid    11    6    4    1     18-9    22 (A4)

7. Steaua    11    6    3    2     12-7    21 (A6)

8. Bistrita    12    5    3    4     16-18    18 (0)

9. Ceahlaul    12    5    1    6     14-15    16 (-2)

10. Otelul    13    5    0    8     18-29    15(-3)