Pe mina lui Damian

vineri, 11 aprilie 2003, 23:00

Dat fiind locul din clasament al echipei oaspete (patru), partida de ieri era asteptata ca una strinsa si asa a si fost pina la urma, chiar daca gazdele au reusit sa-si apropie un avantaj destul de consistent. In fata unui adversar artagos si bataios in acelasi timp, iesenii au avut primul cuvint insa prima repriza a fost una echilibrata mai ales pe fondul erorilor, astfel ca, desi a avut si patru goluri avans, Politehnica a plecat la vestiare cu doar doua. Cum Onuta parea „adormit” (a dat bine de citeva ori de la 9 m dar a bilbiit destule mingi), cum Elisei n-a prea intrat in joc in conditiile in care mingile se opreau la Dimofte, antrenorul Costel Schender a schimbat macazul si la reluare a trimis „veteranii” in teren, adica Adam, Giurgiuveanu si Ciocoiu. Inca se rateaza mult din faze clare, insa diferenta creste pe fondul unei aparari mai consistente chiar si in conditiile in care eliminarile in tabara gazdelor sint „sudate”. Elisei face bine faza a doua, Pralea incepe din nou sa prinda, „veteranii” puncteaza si ei dar marele aport a venit pe mina lui Damian, de departe cel mai bun jucator de pe teren ieri, pentru ca marcat cel mai mult dar mai ales pentru ca a fost un opurtunist si s-a agatat de fiecare minge ca de ultima. Pentru Politehnica au evoluat: Pralea – Elisei (5 goluri), Dimofte (4), Crainiceanu (2), Massari (3, 1 din 7m), Onuta (4), Chiuda, apoi Damian (8), Buga, Adam (2), Giurgiuveanu (2), Ciocoiu (3, 1 din 7m) si Lungu.
Urmatorul meci al iesenilor este programat miercuri, 23 aprilie, cind vor juca la Bacau cu Stiinta.
Intr-o alta partida disputata ieri, liderul Universitatea Galati a terminat la egalitate partida de la Adjud cu CSM, scor 21-21, dupa ce la pauza gazdele conduceau cu 12-9. (Lucian M.)