Pomul si sacul

Subtitlu

duminică, 10 iunie 2012, 21:33

Germania: 1. Neuer – 20. Boateng, 5. Hummels, 14. Badstüber, 16. Lahm (cpt.) – 6. Khedira, 7. Schweinsteiger – 13. T. Müller (‘90^4 – 15. Bender), 8. Ozil (’87 – 18. Kroos), 10. Podolski – 23. Gomez (’80 – 11. Klose). Antrenor: Joachim Löw.

Portugalia: 12. Rui Patricio – 21. J. Pereira, 3. Pepe, 2. B. Alves, 5. Cœntrao – 16. Meireles (’80 – Varela), 4. Veloso, 8. Moutinho – 17. Nani, 23. Postiga (’70 – 11. N. Oliveira), 7. Cr. Ronaldo (cpt). Antrenor: Paulo Bento.

Cartonase galbene: Badstüber (’43), Boateng (’69) – Postiga (’13), Cœntrao (’60).

Arbitru: Stéphane Lannoy (Franta).

1-0, min. 73: Khedira centreaza de pe dreapta, Gomez se desprinde de langa Pepe si inscrie cu capul, de la 9 metri.

O nationala alcatuita pe scheletul unei formatii care a ratat tot in acest sezon (Bayern Munchen a dat Germaniei sapte titulari si o rezerva care a intrat in joc!), frustrarile acumulate de jucatori fiind evidente in exprimare si o alta in care pana si vedetele Ronaldo sau Nani au fost transformati in "soldatei" disciplinati tactic, care coborau pe faza defensiva, transformand ofensivul "4-3-3" in prudentul "4-1-4-1", au oferit un joc care a adus aminte de proverbul cu pomul laudat si sacul. Prima repriza a trait doar din ocaziile aparute in momentele in care volantii Podolski si Müller si-au parasit zona de actiune si au aparut la finalizare in zona centrala (’10, ’31 – primul, ’40 – al doilea) si dupa un corner (min. 45), cand Pepe, uitat liber la 11 metri, a trimis in bara. Dupa pauza, amorteala si mai puternica instaurata pe terenul din Lvov  a fost taiata de golul lui Gomez, care a aprins jocul. Portugalia s-a trezit brusc si a avut zece minute in care a dominat copios. Ronaldo, lipsit de prospetime, dar si marcat perfect de Boateng, care a fost dublat aproape mereu de Hummels ori Khedira, i-a aratat lui Mourinho, aflat in tribuna, ca joaca abia in minutul 83, cand Neuer a respins greu, in corner, sutul starului lui Real, Nani a trimis balonul in bara un minut mai tarziu si pe langa poarta in minutul 86, Varela (min. 88), singur la 8 metri, a sutat in Neuer, iar Nani, liber in careu, in Badstüber, in minutul 90^3. Cum nici una dintre cele cinci oportunitati de gol (trei uriase!), nu a fost concretizata, lusitanii au permis nemtilor sa-si panseze cat de cat ranile cu care majoritatea elevilor lui Löw au venit la Euro. (OM)